Wakacyjne zakazy ruchu w Niemczech (2022) – mapa i lista dróg z sobotnimi postojami

W transporcie rozpoczyna się sezon na przymusowe postoje. Już w najbliższą sobotę wystartują niemieckie zakazy wakacyjne, obejmujące samochody ciężarowe o DMC powyżej 7,5 tony, a także wszystkie samochody ciężarowe (niezależnie od DMC), które ciągną przyczepę lub naczepę.

Zakazy wakacyjne obowiązują w Niemczech we wszystkie soboty lipca oraz sierpnia. W tym roku oznacza to początek ograniczeń 2 lipca i utrzymanie ich do 27 sierpnia włącznie. Do zakazów trzeba będzie stosować się od godziny 7 rano do 20 wieczorem, a co najważniejsze, będzie to wymagane tylko na wybranych drogach. Będą to głównie trasy w relacji północ-południe, najważniejsze drogi Zagłębia Ruhry, a także autostrady na górzystym południu.

Oficjalna lista dróg objętych wakacyjnymi zakazami znajduje się na stronie BAG. To wersja zaktualizowana 24 czerwca 2022 roku i aktualizacja ta również została uwzględniona na mapie (nowy zakaz na A5, skrócenie zakazów na A7 i A10, zniesienie zakazu na A215),  Gdyby ktoś natomiast szukał wygodniejszego poradnika, znajdzie na mojej stronie specjalnie stworzoną mapę. Kolorem czerwonym wyznacza ona odcinki objęte sobotnimi ograniczeniami, dokładnie wskazując nawet konkretne węzły.

Mapa dróg z wakacyjnymi zakazami znajduje się pod tym linkiem. By z niej skorzystać, należy kliknąć na przycisk „Menu/instrukcje” w prawym górnym roku i oznaczyć tam pole „sobotnie zakazy wakacyjne”. Dokładnie tak, jak poniżej:

Na koniec jeszcze dodam, że od minionego weekendu wakacyjne ograniczenia obowiązują już w Polsce. Z nimi możecie się zapoznać w następującym artykule: Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce (2022) – piątek, sobota i niedziela z utrudnieniami