Wakacyjne, sobotnie zakazy ruchu w Niemczech (2024) – mapa, lista oraz wyjątki

Rozpoczął się lipiec, a wraz z nim w Niemczech zaczynają obowiązywać wakacyjne zakazy ruchu. To seria dodatkowych, sobotnich utrudnień dla samochodów ciężarowych, obowiązująca tylko na wybranych autostradach lub drogach krajowych.

Zakazy wakacyjne obowiązują w Niemczech we wszystkie soboty lipca oraz sierpnia, od godziny 7 rano do godziny 20 wieczorem. W 2024 roku oznacza to początek ograniczeń 6 lipca oraz utrzymanie ich do 31 sierpnia włącznie. Dotyczy to samochodów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony oraz dowolnych samochodów ciężarowych ciągnących przyczepę lub naczepę. Oczywiście trzeba też pamiętać o rozpoczynającym się dzień później zakazie niedzielnym, tradycyjnie obowiązującym od północy do godziny 22, w całym kraju.

Odcinki objęte sobotnimi zakazami to autostrady oraz drogi krajowe, którymi odbywa się wzmożony ruch turystyczny. W większości mowa o fragmentach ustawionych w relacji północ-południe i tym samym prowadzących w kierunku gór lub wybrzeża. Listę takich fragmentów każdego roku publikuje oraz uaktualnia BALM (tak obecnie nazywa się BAG), a najnowsze, tegoroczne rozporządzenie na ten temat dostępne jest pod tym linkiem. W tym samym dokumencie możecie sprawdzić listę oficjalnych wyjątków od zakazu.

Jeśli natomiast szukacie wygodnej ilustracji dla zakazów, to zapraszam na stronę mapa.40ton.net, którą przygotował polski przewoźnik Janusz Małyszko. Letnie zakazy zostały tam przedstawione w sposób wizualny, odcinki objęte ograniczeniami mają kolor czerwony, a początkowe i końcowe węzły wskazano czarnymi punktami. Możecie też kliknąć na każdą z czerwonych linii, bo opisowo sprawdzić jaki to dokładnie odcinek. Chcąc z tego skorzystać, przejdźcie na mapa.40ton.net, kliknijcie w prawym górnym roku na „Menu/Instrukcje” i oznaczcie pole „sobotnie zakazy wakacyjne”.


Mapa ma charakter pomocniczy. Przed zaplanowaniem danej trasy na sobotę, warto się więc upewnić, czy dany odcinek nie znajduje się na liście BALM i czy lista BALM nie uległa niespodziewanej zmianie, już w trakcie trwania ograniczeń (bo i takie sytuacje się zdarzały). Jeśli zmiana będzie miała miejsce, pod tym linkiem, w polu „Stand”, pojawi się dokument z nowszą datą niż 19.06.2024.