Każdy pojazd dopuszczony do ruchu posiada odpowiednią kategorię wagową, która to określa jaki dodatkowy ciężar załadunkowy pojazd jest w stanie udźwignąć. Tego rodzaju wytyczne są stosowane na przykład w samochodach osobowych, samochodach ciężarowych, ale także w załadunku wagonów kolejowych. Dlatego też, aby móc kontrolować ciężar, jakim obarczane są pojazdy, stworzono wagi samochodowe, wagi ciężarowe i wagi kolejowe właśnie. Dzięki tym urządzeniom można sprawdzić, czy obowiązujące normy są utrzymywane.
Wagi wykorzystywane do weryfikowania ciężaru załadunkowego w wagonach kolejowych – co warto o nich wiedzieć?
Transport kolejowy wciąż jest popularną formą dystrybucji dóbr w różnych zakątkach kraju. Dlatego też powstały wagi kolejowe, które sprawdzają nie tylko ciężar, ale także wiele innych danych związanych z transportem. Dzięki rozwojowi technologii i coraz nowszym rozwiązaniom, które są widoczne na rynku – specjalistyczne wagi posiadają nowoczesne systemy zbierania danych i są w stanie przeprowadzać bardzo dokładne pomiary. Wagi kolejowe są wbudowywane we fragment torów, gdzie wylewany jest fundament i umieszczane specjalne czujniki, które dokonują odczytu. Na wadze kolejowej można dokonywać pomiarów statycznych oraz dynamicznych z wykorzystaniem osoby, która monitoruje całość pracy lub bez niej.
Wagi wykorzystywane do dokonywania pomiarów ciężaru samochodów – wagi najazdowe, które sprawdzą się w różnych warunkach atmosferycznych
Nowoczesne rozwiązania pozwalają monitorować cały system i tworzyć zapis wszelkich ewentualnych nieścisłości czy problemów związanych z załadunkiem. Waga samochodowa z kolei jest przystosowana do mierzenia obciążeń aut. Urządzenia można znaleźć w miejscach, gdzie często dokonuje się tego rodzaju pomiarów. Wśród wag samochodowych popularne są modele najazdowe. Wykonane z trwałych materiałów, proste w obsłudze i powszechne wśród konsumentów – stosowane są na szerszą skalę w Polsce. Co więcej, wagi najazdowe są odporne na różne warunki atmosferyczne, dzięki czemu sprawdzą się bardzo dobrze przez cały rok, niezależnie od temperatury.
Dokładne pomiary wagi samochodów ciężarowych pozwalają zachować większe bezpieczeństwo na drogach
Pomiary dokonywane są w sposób cyfrowy, dzięki czemu za pomocą wagi można uzyskać wiele potrzebnych informacji dotyczących samego pojazdu. Warto wspomnieć także o wagach ciężarowych. Ten rodzaj pojazdów przechodzi ważenie bardzo często, ponieważ także inspekcja ruchu na drodze weryfikuje poprzez pomiar udźwigu, czy przestrzegane są normy, a samochody ciężarowe nie przewożą załadunków wykraczających poza przyjęte prawnie normy. Samochody ciężarowe dostarczające różnego rodzaju złóż – przewożą surowce i dostarczają je pod wskazane adresy. Dlatego też powinny spełniać ściśle określone normy i wymagania wagowe. Dzięki przestrzeganiu norm zwiększone jest także bezpieczeństwo na drodze.
Weryfikacja wagi na drogach, czyli z czym wiąże się przekroczenie norm?
Każdy pojazd bowiem ma określony ściśle ciężar, jaki może swobodnie przewozić. Przekroczenie norm i obostrzeń może wiązać się z bardzo wysokimi karami finansowymi, które obciążą firmę. Dlatego wagi samochodowe montowane są w wielu miejscach, aby istniała zawsze możliwość zweryfikowania załadunku i bezpiecznej realizacji kursów na drogach aut ciężarowych. Na wagach do samochodów ciężarowych sprawdzany jest ciężar zarówno pustego samochodu, jak i towaru, który można na niej umieścić. Ciężarówki ważone są w specjalnych miejscach, na wagach posiadających platformy ładunkowe.
W tym przypadku również stosowane jest często wylewanie fundamentu. Waga przytwierdzona do gruntu pozwala w stosunkowo krótkim czasie zważyć wiele różnych pojazdów, dlatego także pod względem ergonomii konstruowane są specjalne przestrzenie służące właśnie ważeniu samochodów.
Wagi do samochodów i innych pojazdów przewożących załadunki to bardzo ważne elementy w transporcie, ponieważ dzięki przestrzeganiu norm i weryfikowaniu poszczególnych przypadków można zachować większe bezpieczeństwo na drogach.