Flotowe zakupy firmy Waberer’s po raz kolejny zaskoczyły. Tym razem jednak nie ilością zamówionych pojazdów, a ich charakterystyką. Waberer’s zamówił bowiem 30 naczep, które będą mogły być wykorzystywane tylko i wyłącznie na terenie Niemiec.
W mijającym roku Waberer’s złożył zamówienie na łącznie 600 naczep marki Schmitz Cargobull. Będzie wśród nich 300 naczep przystosowanych do przewozu na wagonach, a także 30 naczep o długości 14,9 metra. Te ostatnie zostaną skonfigurowane z myślą o niemieckich przepisach, dopuszczających ruch dłuższych naczep już w większości regionów kraju. Co jednak ważne, nie będzie przy tym żadnej możliwości, aby przekroczyć z taką naczepą granicę. Wynika to z faktu, że żaden z krajów graniczących z Niemcami nie dopuszcza naczep o takiej długości.
A co to oznacza w praktyce? Scenariusze są tutaj dwa, oba niezmiernie ciekawe. Pierwsza opcja przewiduje zarejestrowanie nie tylko tych naczep, ale także pewnej ilości ciągników w Niemczech, na jakiś lokalny oddział. Tym samym ciężarówki te mogłyby nieustannie jeździć w niemieckim ruchu krajowym, bez martwienia się o kabotażowe limity. Jednocześnie kierowcy tych ciężarówek podlegaliby niemieckim przepisom socjalnym. Druga opcja jest zaś taka, że Waberer’s jako sprytnie zorganizuje system przepinania dłuższych naczep. Po każdym wykonaniu trzech przejazdów krajowych zmieniany będzie ciągnik, na taki, który dopiero co przyjechał z zagranicy. Dzięki temu wszystko odbędzie się bez łamania przepisów o kabotażu.
Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że naczepy o długości 14,9 metra mieszczą o maksymalnie 10 m3 ładunku więcej. W praktyce przekłada się to na dodatkowe 4 europalety. A oto przykładowe zdjęcie takiego 14,9-metrowego Schmitza, tutaj akurat w wydaniu chłodniczym:
I jeszcze jedno zdjęcie – ta naczepa marki Kögel doskonale pokazuje o ile dłuższe są 14,9-metrowe naczepy. Chodzi tutaj o fragment zaznaczony szarym kolorem.