Waberer’s kupi 1300 ciągników z naczepami, czyli rekordowe zamówienie za 100 milionów euro!

daf_euro6_waberers

W grudniu 2013 roku, w jednym z pierwszych artykułów w historii 40ton.net, pisałem na temat zamówienia firmy Waberer’s na 600 nowych DAF-ów. Ówczesny zakup 450 egzemplarzy modelu XF oraz 150 mniejszych CF-ów nie wydaje się jednak niczym szczególnym na tle najnowszego zamówienia węgierskiego przewoźnika. Ma ono bowiem opiewać na aż 1300 fabrycznie nowych ciągników siodłowych i naczep typu mega!

Choć średnia wieku żółtych ciężarówek to zaledwie 2 lata, a ponadto większość z nich spełnia normy Euro 5 oraz EEV, Waberer’s postanowił wydać na pojazdy kolejne 100 milionów euro. Tym samym flota ma być jeszcze nowsza, a także bardziej ekologiczna, co będzie doskonałą kartą przetargową przy zdobywaniu największych zleceń. Ucieszą się także kierowcy, bo Węgrzy postawili spore wymagania wobec swoich nowych ciężarówek – mają być one wyposażone w wysoką kabinę, lodówkę, aktywny tempomat (ACC), automatyczną skrzynię biegów oraz układ ostrzegający przed opuszczeniem swojego pasa ruchu. Ten ostatni może pomoże w ograniczeniu liczby zdarzeń drogowych z żółto-niebieskimi zestawami w roli głównej, o których jest ostatnio w branży bardzo głośno.

Co ciekawe, wszystko to Waberer’s chciałby otrzymać za bardzo atrakcyjną cenę. Jeśli bowiem podzielimy 100 milionów euro przez 1300 zestawów, okazuje się, że ciągnik wraz z naczepą nie może kosztować więcej niż 80 tys. euro. Jest to o nawet 50 tys. euro mniej, niż przewidują oficjalne cenniki dla mniejszych klientów. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych na dostarczenie tak dużej ilości ciężarówek pewnie nie zabraknie, a handlowcy, którzy zdobędą to zamówienie, będą mogli wydać swoją premię zarówno na dowolną ilość szampana, satynowych majtek, jak i kafelków do basenu. Jak na razie nie wiadomo jakiej marki będą to handlowcy. Jedno jest pewne – oprócz wyjątkowo niskiej ceny będą oni musieli zaoferować także niskie koszty eksploatacji oraz rozwiązania ułatwiające zarządzanie flotą, gdyż są to kolejne wymagania właścicieli żółtej floty.

Czy Waberer’s na wszytko to stać? Podobno tak, bo tylko w zeszłym roku obrót węgierskiej firmy wyniósł około 450 milionów euro, zaś do 2020 roku liczba ta ma zostać podwojona. Z tak szybko rozwijającą się flotą łatwo jednak przeinwestować…