W USA niczym w Niemczech – po wprowadzeniu tachografów ciężarówki „pauzowały” na poboczu

ciezarowki_na_jezdni_usa

Źródło zdjęć: livetrucking.com

U osób z aktywnym adblockerem zdjęcie może się nie wyświetlać.

Jeszcze kilkanaście dni temu mało który Amerykanin mógłby sobie coś takiego wyobrazić. Wprowadzenie do użytku tachografów, mające miejsce 18 grudnia, przywiało jednak do USA nowe problemy, doskonale znane europejskim kierowcom.

Powyższe zdjęcia są tragicznej jakości i niewiele na nich widać, ale i tak trafiły one do amerykańskich mediów. Pochodzą one bowiem z 20 grudnia, a więc zostały wykonane trzeciego dnia jazdy z tachografami. Fotografie opublikował jeden z dyspozytorów z firmy transportowej z Alabamy. Głównym bohaterem są zaś ciężarówki, które stoją na jezdni, bo nie zmieściły się na „truck stopie”.

Jak tłumaczy ów dyspozytor, wszystko zaczęło się od poważnego wypadku. Stłoczył on ciężarówki w ogromnym korku, a kiedy już ruch został rozładowany, wielu kierowcom skończył się czas pracy/jazdy. W efekcie musieli oni zjechać na najbliższy parking. A trzeba zaznaczyć, że przy amerykańskiej gęstości zaludnienia określenie „najbliższy truck stop” nierzadko oznacza „jedyny truck stop w promieniu dziesiątek kilometrów”.

Przed 18 grudnia osoby mające problem z miejscem do parkowania po prostu pojechałyby dalej, znajdując miejsca na kolejnych parkingach. Ponadto wiele osób chciałoby zapewne odrobić straty wyrobione w korku, jadąc jeszcze przed dłuższy czas. Teraz natomiast ogromna ilość ciężarówek znalazła się na jednym „truck stopie”, po prostu musząc się tam zatrzymać. W końcu tachograf automatycznie zapisałby im przekroczenie czasu pracy/jazdy. Kiedy więc skończyły się wolne miejsca, niczym w Niemczech zestawy zaczęły parkować na poboczach.

Wszystko doprowadziło do większej afery. Na miejscu pojawili się policjanci, którzy chcieli usunąć ciężarówki z drogi. Kierowcy odmawiali, obawiając się kar dla siebie oraz dla pracodawców. Jeśli natomiast chodzi o wspomnianego dyspozytora, to podsumował on to następującym stwierdzenie: Wierzcie mi, kierowcy ciężarówek chcą ograniczyć ilość wypadków, ale tachografy nie są tutaj żadnym rozwiązaniem.