transfactor3665
Opublikowane 9 Styczeń, 2018

W Polsce w końcu wybuduje się trzypasmową autostradę – będzie to A1 z Piotrkowa do Częstochowy

gddkia_a1

Szanowni Państwo, drodzy Polacy, mam przyjemność obwieścić niesamowitą wiadomość – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradach zapowiedziała budowę trzypasmowej autostrady.

Już w najbliższych miesiącach, na przełomie zimy oraz wiosny, GDDKiA ma podpisać umowy z wykonawcami na rozbudowę trasy A1. Chodzi tutaj o 64-kilometrowy odcinek w województwie łódzkim, a także kolejne 17 kilometrów w województwie śląskim. Pierwszy nowy fragment zostanie poprowadzony z Tuszyna za Piotrków Trybunalski. Będzie liczył po dwa pasy ruchu w każdą stronę, jako że mowa tutaj o jedynie przebudowaniu trasy, która stoi tam już od lat. Dalej natomiast, na 65 kilometrach między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową, od razu pojawią się po trzy pasy.

GDDKiA tłumaczy tę decyzję wyjątkowo dużym natężeniem ruchu. Dla przykładu, na A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego odnotowuje się dzisiaj ponad 46 tys. pojazdów na dobę. Żeby więc usprawnić ruch w kierunku Górnego Śląska, postanowiono od razu budować po trzy pasy w każdym kierunku. Ustalono też, że będzie to droga o nawierzchni betonowej.

Dla przypomnienia dodam, że trwają już prace na A1 z Częstochowy w stronę Katowic. Odcinek omawiany powyżej jest więc ostatnim brakującym elementem między Gdańskiem a polsko-czeską granicą.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 21 komentarzy

 1. Kkkkkkkk napisał(a):

  Chodzi oczywiście o węzeł „Bełchatów” nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego? Ach to ich nazewnictwo. Oczywiście S12 z Piotrkowa na wschód nie jest ujęte w budżecie na lata 2014-2023 (z perspektywa do 2025) czyli węzła Piotrków południe (A1 z S12) zapewne nie wybudują. Dobrze, że chociaż się ruszają w końcu za gierkowke, i całe szczęście, ze nie zostanie to wybudowane z DSSP jak pierwotnie planowali! Tam to akcjonariusz by złapał przysłowiowa „kurę która znosi złote jaja”… 😉

 2. Anaheim napisał(a):

  Tytul sprawia wrażenie jakby to był pierwszy odcinek 3-pasmowy w Polsce.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   To będzie pierwszy dłuższy 3-pasmowy odcinek w Polsce.

   • Kkkkkkkk napisał(a):

    No nie taki pierwszy Filipie – A1 Żory do bodajże Piekar śląskich? Może nie ma niemal 100 km ale nie jest to tez chwilowe rozszerzenie pasa ruchu w związku z wzniesieniem(przykład chociażby gora św Anny) czy tez parenascie km A2 w okolicach strykowa

 3. Bartek napisał(a):

  Panie Autorze tekstu czasami warto zajrzeć w mapę . # pasmowy odcinek będzie od Piotrkowa Trybunalskiego do Częstochowy . A1 nigdy nie biegło koło Bełchatowa a jedynie wezeł drogowy nosi taką nazwę . Podejrzewam ze sugerował się Pan komunikatem GDDiK . Zresztą wiele osób mieszkających w Piotrkowie Trybunalskim dziwi się dlaczego ten węzeł właśnie tak się nazywa . O ile dobrze pamiętam to lokalne władze nawet składały wniosek o zmianę nazwy węzła na Piotrków Tryb południe .

 4. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Faktycznie sugerowałem się źródłem i stąd ten błąd. Najmocniej przepraszam za błąd, już poprawiam co trzeba.

 5. Prezes napisał(a):

  Niech w końcu wezmą się za odcinek A4 Legnica-Wrocław , zakaz wyprzedzania dla Ciężarówek, sznur pojazdów z prawej jak i z lewej strony a prędkość średnia na tym odcinku to 60 KM/H bo się ociągają na obydwu pasach, tego odcinka nie powinno się nazywać autostradą,( tam powinny być po 3 pasy ).

  • Gdaka napisał(a):

   Najlepsze to są zjazdy i wjazdy na A4 tzn. Pietrzykowice i jadwisin. Nie wspomnę o wjazdach i zjazdach na nieliczne parkingi. Cześć wiaduktów nad autostradą grozi zawaleniem, albo podsteplowane albo opaski na przeslach.
   Przy tym wszystkim zakaz wyprzedzania to mały Pikuś.
   Prawdziwy hit to jest 18 od Olszyny do zjazdu na 297, 70km rodeo na dzikim wschodzie.

 6. Tołdi napisał(a):

  Kiedyś, na innym forum pisałem, że polskim Januszom kierownicy do “szczęścia” (faktycznie to do nieszczęścia…) brakowało już tylko trzypasmowej autostrady! Oj będzie się działo, będzie!!! Mieszkam w Radomsku czyli mniej więcej w połowie drogi między Częstochową i Piotrkowem Trybunalskim a więc przy najbardziej jeszcze “gierkowskim” odcinku słynnej “Gierkówki” (mam na myśli jej opłakany stan i jednocześnie potężny ruch). To, co tu się wyprawia, mrozi krew w żyłach i przyprawia o dreszcze. Świadomie wybieram podróż tzw. starą trasą zarówno w kierunku Piotrkowa jak i Częstochowy (obecna DK91), bo jazda gierkówką to prawie jak rosyjska ruletka. Myli się ten, kto uważa, że po zbudowaniu trzypasmowej autostrady będzie tutaj bezpiecznie! Otóż nie będzie a zmieni się tylko rodzaj wypadków oraz zwiększy liczba ofiar śmiertelnych oraz tych z najcięższymi obrażeniami. Bo skoro teraz bo tej zdezelowanej drodze lemingi śmigają osobówkami po 150-170km/h, to co stanie na przeszkodzie, gdy już przepisy pozwolą legalnie gnać 140km/h, jeździć 200 czy ponad 200??? Ta autostrada będzie swoistym torem wyścigowym dla zmierzających z północy na południe i na odwrót. Trójmiasto i tzw. “Warszawka” w drodze w polskie góry czy Ślązacy w drodze nad morze będę bić rekordy jeśli chodzi o czas przejazdu, sorry – czas przelotu!!! Zresztą czas pokaże i obym się mylił, ale ciemno to widzę.

  • Wentyl napisał(a):

   Czyli co, zamiast przebudowy powinni zrobić więcej dziur żeby ludzie jeździli wolniej?

   • Tołdi napisał(a):

    Niech budują nawet i 6 pasów ruchu! Dla mnie egal, bo nie jestem drogowym chamem, jeżdżę przepisowo i mam młode auto a nie 15-20 letniego VW, który jest uwielbiany przez polską wieś i jeździ toto po publicznych drogach, ile mu fabryka dała, a przy pierwszym lepszym dzwonie, szczątki takiego wyjeba lądują w sąsiednim województwie! Chodziło mi o ogólnie pojętą kulturę jazdy, obycie na drodze, w tym szczególnie na autostradach o które to cechy nadal tak trudno wśród polskiej chołoty z osobówek ale i nie tylko osobówek…

  • Pangia napisał(a):

   Bo na Śląsku nie pierdolą się w tańcu. Pamiętam dwa lata temu jechałem na zachód kraju, przejeżdżałem przez Tychy, po dwa pasy ruchu w obie strony, ludzie zapierdalają 120-140, a ja jadę 100 i już mi się wydawaje, że za szybko. Jak się przestawiłem na śląski model jazdy, to aż serce mi się radowało, bo w podkarpackim to 90% ludzi jeździ jak takie prawdziwe pizdy; czasami to nawet ze skrzyżowania ciężko zjechać, bo każdy się składa do skrętu, jakby jechał trzydziestoletnim Jelczem z dwiema naczepami, a do ruchu nie idzie się włączyć, bo leci sznurek aut turlających się 40 km/h tak, że byś nie wszedł między te auta.

 7. andrzej napisał(a):

  Znając polskie realia to się okaże że wybudowanie trzech pasów na jednej nitce będzie kosztowało więcej niż budowa sześciu pasów na nitce w jakimkolwiek kraju Europy Zachodniej

  • Kkkkkkkk napisał(a):

   Polska bogaty kraj, stać nas przecież. A tak już serio to masz racje i na 200% przetarg wygra jakie zagramaniczne konsorcjum z astaldi/budimexem/skanska czy innym kołchozem na czele, który polskiego podwykonawcę prędzej czy później wydyma bez lubrykantu.

 8. VelS napisał(a):

  Czytam “trwają już prace na A1 między Częstochową a Katowicami” i nie wierzę!
  A1 nigdy nie dotrze do Katowic!
  Budują teraz między węzłami Częstochowa Północ/Rząsawa (okolice Mykanowa) i Pyrzowice

  Warto wspomnieć o zamiarach GDDKiA budowy A1 na odcinku PT-Czwa w śladzie gierkostrady. Zamierzają zamknąć jedną jezdnię i budować pierwszą jezdnię A1, a ruch w obie strony przenieść na drugą, starą jezdnię. Potem zamiana jezdni. Oznacza to tak ze 3 lata ruch na odcinku PT- Czwa po jednym pasie w każda stronę. Mówią, że DK91 odciąży gierkosradę nie będzie problemów. Przyjmuję zakłady czy mieszkańcy Kamieńska, Radomska lub mniejszych miejscowości już w pierwszym miesiącu zaprotestują na przejściach dla pieszych, czy dopiero w drugim miesiącu to zrobią. Przykład mamy obecnie na DK1 gdzie budowany jest węzeł z A1 i ruch idzie po jednym pasie

  • Tołdi napisał(a):

   Słuszna uwaga – jestem z Radomska i za każdym razem, jak jest wypadek na Gierkówce i objazd leci przez Radomsko, to moje miasto dosłownie STOI. Mało tego – słynna obwodnica Radomska jest zbudowana w połowie a druga połowa się zbuduje może za 5-6 lat (to temat na inną dyskusję…). Więc nie wyobrażam sobie wpuszczenie regularnego ruchu z Gierkówki na DK1 czyli przez centrum miasta! Czas pokaże – pożyjemy – zobaczymy – oby zanim ruszą prace przy budowie A1 między Cz-wą a Piotrkowem, wybudowano reszte obwodnicy Radomska! W tym cały ratunek!

 9. DawiD napisał(a):

  no wreszcie jakaś dobra wiadomość – 3 pasmowa autostrada w środku Polski – poprostu łaaaaał … czekamy jeszcze na 3 pasmowy odcinek autostrady A-4 Kraków – Wrocław i jeszcze żeby całość byłą pod GDDKiA to wtedy po prostu wszystkim kpapki pospadają !!!

 10. Darq napisał(a):

  Proszę przy budowie zapewnić odpowiednio szeroki pas rozdzielający i dokonać nasadzeń zieleni na pasie rozdzielającym po to by zwiększyć bezpieczeństwo i przeciwdziałać oślepianiu przez pojazdy nadjeżdżające z przeciwnego kierunku…

Odpowiedz