W Polsce w końcu wybuduje się trzypasmową autostradę – będzie to A1 z Piotrkowa do Częstochowy

gddkia_a1

Szanowni Państwo, drodzy Polacy, mam przyjemność obwieścić niesamowitą wiadomość – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradach zapowiedziała budowę trzypasmowej autostrady.

Już w najbliższych miesiącach, na przełomie zimy oraz wiosny, GDDKiA ma podpisać umowy z wykonawcami na rozbudowę trasy A1. Chodzi tutaj o 64-kilometrowy odcinek w województwie łódzkim, a także kolejne 17 kilometrów w województwie śląskim. Pierwszy nowy fragment zostanie poprowadzony z Tuszyna za Piotrków Trybunalski. Będzie liczył po dwa pasy ruchu w każdą stronę, jako że mowa tutaj o jedynie przebudowaniu trasy, która stoi tam już od lat. Dalej natomiast, na 65 kilometrach między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową, od razu pojawią się po trzy pasy.

GDDKiA tłumaczy tę decyzję wyjątkowo dużym natężeniem ruchu. Dla przykładu, na A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego odnotowuje się dzisiaj ponad 46 tys. pojazdów na dobę. Żeby więc usprawnić ruch w kierunku Górnego Śląska, postanowiono od razu budować po trzy pasy w każdym kierunku. Ustalono też, że będzie to droga o nawierzchni betonowej.

Dla przypomnienia dodam, że trwają już prace na A1 z Częstochowy w stronę Katowic. Odcinek omawiany powyżej jest więc ostatnim brakującym elementem między Gdańskiem a polsko-czeską granicą.