W Polsce powstaje MOP dla 820 ciężarówek – rekordowy parking przy trasie S19

Fot. PORR Polska

Wraz z miejscem dla 900 zestawów z naczepami, amerykański parking Iowa 80 już od lat dzierży miano największego obiektu tego typu na świecie. W Polsce trwają natomiast prace nad inwestycją, która pod względem ilości „rajek” będzie tylko niewiele mniejsza. Mowa tutaj o MOP-ie Wojnowce, który ma dysponować miejscami postojowymi dla 820 ciężarówek.

MOP Wojnowce znajdzie się przy najbardziej wysuniętym na wschód fragmencie drogi S19, zaledwie 4 kilometry od polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy. Dostęp do niego będzie możliwy w kierunku wyjazdowym z Polski i to też tłumaczy dlatego zaplanowano aż tak dużo miejsc postojowych. Parking będzie pełnił po prostu podwójną rolę, zapewniając kierowcom miejsce na pauzę, a jednocześnie tworząc cywilizowane miejsce do oczekiwania na odprawę graniczną.

Budową przygranicznego odcinka S19, a także samego parkingu, zajmuje się firma PORR Polska. Ukończenie inwestycji planowane jest na wrzesień bieżącego roku, ale już dzisiaj pokazano lotnicze zdjęcie, uświadamiające jak ogromny teren zajmuje nowy parking i jak przebiegają na nim prace. Widać tam zarys 820 stanowisk dla samochodów ciężarowych, jest też ponad 200 miejsc dla aut osobowych, a ponadto pojawiły się szkielety budynków z zapleczem. Wszystko to zajmuje działkę o powierzchni 22 hektarów i aż można trochę pozazdrościć, że równie duże parkingi nie pojawiają się w innych częściach kraju, z myślą o nocnych pauzach.

Dla zaciekawionych dodam, że wspomniany parking Iowa 80 jest niewiele większy pod względem ilości miejsc postojowych, ale zajmuje wielokrotnie większą powierzchnię, liczącą aż 90 hektarów. Wynika to z działalności olbrzymiego zaplecza dla kierowców, z kilkoma restauracjami, centrum naprawczym, warsztatem tuningowym, a nawet wspaniałym muzeum samochodów ciężarówek. Więcej na ten możecie przeczytać w tym artykule lub obejrzeć na poniższym filmie: