W piątek będzie ważył się los Scanii i MAN-a – Volkswagen AG chce bliższej współpracy obu marek

W nachodzący piątek rada nadzorcza koncernu Volkswagen zbierze się na specjalnym spotkaniu. Jego tematem będzie dalsza przyszłość dwóch producentów samochód ciężarowych – Scanii oraz MAN-a, których akcje należą w większości właśnie do niemieckiego koncernu.

Volkswagen kupił większościowe pakiety akcji w Scanii i MAN-ie z planem zbudowania prawdziwej potęgi motoryzacyjnej. Przyszłość producentów ciężarówek miała wyglądać podobnie jak w autach osobowych, gdzie samochody Skody, Volkswagena, Audi i Seata są bardzo blisko spokrewnione, a czasami wręcz identyczne. Planów tych nie udało się jednak zrealizować, przez co w zarządzie koncernu zapanowało spore niezadowolenie.

scania_volkswagen_manW piątek rada nadzorcza zamierza się więc zastanawiać nad przyszłością Scanii oraz MAN-a. Opracowany ma zostać plan, który pozwoli na zacieśnienie współpracy i oszczędzenie w ten sposób wielu milionów euro. Mówi się, że Niemcy chcę wywrzeć większy wpływ  przede wszystkim na Scanię, która w 62,9 procentach należy do Volkswagena, lecz cieszy się w ramach koncernu dużą niezależnością. Zebranie zarządu może być ponadto okazją do powołania nowego szefa zespołu odpowiedzialnego za współpracę MAN-a oraz Scanii.

Tymczasem obaj producenci ciężarówek pracują podobno nad pierwszym wspólnym projektem – lekką ciężarówką o DMC od 3,5 do 6,5 tony.

Źródło: TTM