W osiem godzin sprawdzono 198 pojazdów i zatrzymano 78 dowodów, czyli wielka akcja „Bezpieczna 3”

bezpieczna_3_2015_3

Wrocławskie WITD przygotowało komunikat, który daje bardzo ciekawy pogląd na polski transport drogowy. W zaledwie osiem godzin sprawdzono bowiem niemal dwie setki pojazdów, odkrywając przewinienia najróżniejszych typów, dotyczące zarówno stanu technicznego, jak i czasu pracy, czy też dopuszczalnej masy całkowitej. Zapraszam do lektury:

W dniu 25 czerwca 2015 r. Dolnośląski Inspektorat Transportu Drogowego, przy udziale Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Delegatury Pd. -Zach. Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, ponadto przy współpracy KMP w Jeleniej Górze, KMP w Legnicy, KPP w Polkowicach, KMP w Gorzowie, KMP i KWP w Szczecinie oraz PSG w Jeleniej Górze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, przeprowadził wzmożone działania kontrolne pod nazwą „Bezpieczna 3”.

Ich celem była poprawa bezpieczeństwa przewozów najmłodszych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, poprzez eliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, kierowców naruszających przepisy dotyczące wykonywania przewozów drogowych oraz zwiększanie świadomości użytkowników dróg w dziedzinie bezpieczeństwa i ryzyka związanego z niebezpieczną jazdą i złym stanem technicznym pojazdów.

Szczególną uwagę kontrolujący skierowali na stan techniczny samochodów ciężarowych i autobusów, czas pracy kierowców, trzeźwość kierowców oraz stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

Działania kontrolne prowadzone były od godz. 5.00 do godz. 13.00, na 12 punktach kontrolnych wzdłuż drogi krajowej nr 3 od Szczecina, aż do Jeleniej Góry. Prowadzono je statycznie i dynamicznie. Wykorzystywano pojazdy oznakowanie i nieoznakowane, w tym z fotorejestratorem, umożliwiającym kontrolę prędkości, motocykle oraz jedyną w Polsce, nowoczesną Mobilną Linię Diagnostyczną, umożliwiającą przeprowadzania takich samych czynności kontrolnych jak na stacji kontroli pojazdów.

W wyniku przeprowadzonych działań skontrolowano 198 pojazdów, zatrzymano 78 dowodów rejestracyjnych. Najczęściej stwierdzane usterki techniczne to: niesprawne układy hamulcowe (nieszczelne pneumatyczne układy hamulcowe, niesprawne pomocnicze- postojowe układy hamulcowye, zbyt mała siła hamowania, duże różnice pomiędzy siłami hamowania prawej i lewej strony pojazdu), luzy na połączeniach sworzniowych układu kierowniczego, niesprawne oświetlenie, wycieki płynów eksploatacyjnych, pęknięte czołowe szyby pojazdu, nadmiernie zużyty bieżnik  opon oraz opony o różnej rzeźbie bieżnika, upłynięcie terminu ważności badań technicznych.

Nałożono na kierowców 136 mandatów karnych, odebrano 1 prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Wszczęto 8 postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców.

Na szczególną uwagę zasługuje kilka ciekawych przypadków. Jeden z kierowców w okresie 24 godzin od rozpoczęcia pracy, zamiast wymaganego odpoczynku minimum 9 godzinnego, odebrał zaledwie 3 godziny i 30 minut. Kolejny kierował ciężarówką bez karty kierowcy, na której powinien rejestrować swoje aktywności. Zatrzymany kierowca 40 tonowego pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne w cysternie był bardzo zdenerwowany, jak się okazało miał powód. Jadąc pojazdem korzystał z magnesu, po to aby nie rejestrować czasu jazdy, a w konsekwencji go wydłużyć. Następny pojazd, którym przewożono materiały wybuchowe, zamiast oznakowania odpowiednimi nalepkami wskazującymi na rodzaj zagrożenia i tablicami barwy pomarańczowej, miał tylko te ostatnie, mimo posiadania odpowiednich nalepek w pojeździe. Jak się okazało kierowca miał swój cel, chciał ukryć, że przewozi materiał wybuchowy, ponieważ w pojeździe nie miał oryginału wymaganego dla pojazdu świadectw dopuszczenia. Dwa zatrzymane do kontroli „busy” o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ważyły po około 5,5 t.

Zatrzymanym autobusem przewożącym dzieci szkolne wykonywano przewozy bez wymaganego zezwolenia, a kontrola stanu technicznego na MLD wykazała niesprawność hamulca pomocniczego. Prowadzone działania zwieńczyło zatrzymanie pojazdu typu BUS prowadzonego przez kierowcę pod wpływem alkoholu. Badanie alkotestem wykazało wynik pozytywny w ilości 0,5 ‰ alkoholu w wydychanym powietrzu. To tylko niektóre z ciekawych przypadków, które zostały ujawnione podczas prowadzonych działań.

Biorąc pod uwagę skalę stwierdzonych nieprawidłowości, podobne działania do opisanych będą powtarzane w przyszłości.

bezpieczna_3_2015_4 bezpieczna_3_2015_5 bezpieczna_3_2015_1 bezpieczna_3_2015_6 bezpieczna_3_2015_7