W 2017 roku pod Poznaniem zostanie otwarte muzeum Tarpana, czyli polskiego odpowiednika pickupów

motor_show_2014_uzytkowe_14

Muzeum polskich samochodów użytkowych to marzenie jednego Polaka, ale niestety ani w Starachowicach, ani w Jelczu-Laskowicach obiektu tego typu, będącego muzeum z prawdziwego zdarzenia, naprawdę trudno szukać. Jest jednak pewne pocieszenie – już w przyszłym roku swoje podwoje otworzyć ma muzeum polskich samochodów dostawczych marki Tarpan. Zostanie ono zorganizowane w podpoznańskiej Szreniawie, gdzie już teraz z powodzeniem funkcjonuje muzeum rolnictwa.

Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że Tarpan był w zamyśle samochodem dla rolników, wzorowanym na amerykańskich pickupach i mającym łączyć możliwości pracy w lekkim terenie, ze sporymi właściwościami transportowymi i komfortem podróżowania wyższym niż w typowych ciężarówkach. I choć samochód miał napęd na jedynie tylną oś, a do tego oferował mniej niż tonę ładowności, trzeba przyznać, że całkiem nieźle odnalazł się na rynku. Ostatecznie auto trafiło nie tylko na wsie, ale także do miast, na jego bazie budowano nawet wysięgniki koszowe, wiele egzemplarzy wyeksportowano do Grecji i Iranu, a całej historii smaczku dodaje fakt, że z czasem to właśnie w oparciu o konstrukcję Tarpana stworzono wojskowy samochód terenowy, czyli popularnego Honkera.

Jeśli więc muzeum wypali i w Szreniawie naprawdę będzie można zapoznać się z historią polskiego pojazdu, poznać prototypy i niedoszłe plany rozwoju, a także po prostu zobaczyć zwykłe Tarpany w idealnym stanie, na motoryzacyjnej mapie polski pojawi się naprawdę ciekawe miejsce. Gdybyście natomiast chcieli pomóc w przygotowaniu muzeum, jako że dysponujecie albo samym Tarpanem, albo detalami lub istotnymi częściami zamiennymi, możecie się zgłosić w tej sprawie do wspomnianego Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie, korzystając z adresu e-mail [email protected].