Volvo Trucks udoskonaliło silniki, poprawiło aerodynamikę i dodało Common Rail w FM, FMX oraz FH

volvo_fh_2016_01

Krótko po informacjach na temat zmian w ciężarówkach marki Renault Trucks (TUTAJ), swoje nowości zaprezentował także szwedzki brat francuskiego producenta, czyli Volvo Trucks. Są to przede wszystkim zmiany w układach napędowych ciężarówek z serii FM, FMX oraz FH, dotyczące silników D11 oraz D13.

Co się zmieniło? Największą nowością jest wprowadzenie układu Common Rail do 13-litrowych silników D13. Układ ten dotychczas oferowany był wyłącznie w D11 oraz D16, zaś wśród jego głównych zalet wymienia się ograniczanie apetytu na paliwo. Na tym jednak nie koniec silnikowych nowości, wszak szwedzcy inżynierowie przygotowali także tłoki o obniżonym tarciu, ulepszone turbosprężarki, a także zoptymalizowany wałek rozrządu. Nie zabrakło podwyższenia kompresji, kilku zmian w oprogramowaniu silnika, a do tego nieznacznie zmodyfikowano tylne osie oraz skrzynie biegów I-Shift. Wszystko natomiast po to, aby uczynić silniki jeszcze bardziej ekologicznymi i spełnić wraz z nimi normy Euro 6 poziomu C.

W parze z ulepszonymi silnikami poszły też pewne zmiany nadwoziowe. Volvo Trucks poprawiło kształt spojlerów, wprowadziło do oferty wydłużenia błotników, a także dodało spojler umieszczany pod zderzakiem, obiecując, że również i to będzie miało wpływ na spalanie. Przewiduje się, że lepsza aerodynamika, w połączeniu z lepszymi silnikami, da około 3 proc. mniejsze zapotrzebowanie na olej napędowy.

volvo_fh_2016_02 volvo_fh_2016_04 volvo_fh_2016_03