Volvo Trucks i Dongfeng rozpoczynają współpracę, której zwieńczeniem ma być debiut w Unii Europejskiej

dongfeng_kx_europa_wschodnia

W mijającym tygodniu w Chinach oficjalnie zainaugurowana została spółka stworzona przez firmy Dongfeng oraz Volvo AB, nosząca nazwę Dongfeng Commercial Vehicles Co. Ltd, w skrócie DFCV. Spółka ta w 55 procentach należy do potężnego chińskiego koncernu Dongfeng, zaś pozostałe 45 procent akcji kupiło szwedzkie Volvo AB, o czym pisałem już TUTAJ. Co ważne, Volvo AB to szwedzki koncern zajmujący się produkcją samochodów ciężarowych, autobusów, silników oraz maszyn budowlanych i nie powinniśmy mylić go z firmą Volvo Car Corporation, która produkuje wyłącznie samochody osobowe i jest własnością chińskiego koncernu Geely.

Wracając jednak do ciężarówek, warto odpowiedzieć na pytanie, co wyniknie ze współpracy Volvo AB oraz Dongfeng? Na pewno będzie to coś wielkiego i interesującego, wszak Volvo AB jednym z najbardziej renomowanych producentów pojazdów użytkowych na świecie, a także właścicielem marki Renault Trucks, podczas gdy Dongfeng jest liderem ogromnego rynku samochodów ciężarowych w Chinach, mającym wielki apetyt na podbicie kolejnych krajów, a nawet kontynentów.

volvo_vnl_cysterna_usa

Przedstawiciele DFCV oficjalnie podają, że szwedzko-chińska spółka ma rozwijać się w trójstopniowo. Po pierwsze, ciężarówki z logo Dongfeng na masce mają utrzymać swoją doskonałą pozycję na rynku chińskim, gdzie cały czas przybywa konkurencji. Następnie zamierza się przygotować dla nich podwaliny pod sukces także na innych rynkach, nadal jednak nie w Unii Europejskiej, lecz na przykład w Ameryce Południowej, czy Europie Wschodniej. Trzecim krokiem w rozwoju firmy ma być natomiast wkroczenie na rynki uważane powszechnie za najtrudniejsze, ale jednocześnie najbardziej prestiżowe, z Unią Europejską na czele. Ten ostatni krok miałby uczynić z pojazdów marki Dongfeng maszyny ogólnie cenione i postrzegane za równego konkurenta dla konstrukcji europejskich.

W realizacji drugiego i trzeciego kroku na pewno pomocne będzie Volvo AB, które na praktycznie całym świecie dysponuje rozwiniętymi sieciami sprzedażowo-serwisowymi. Volvo Trucks oraz Renault Trucks mają tutaj natomiast skorzystać na fakcie stworzenia z Chińczykami ogromnego koncernu, który będzie mógł liczyć wielomilionowe zyski na całym świecie, w tym także na rynkach dotychczas dla firm niemalże niedostępnych.

Osoby zainteresowane pojazdami marki Dongfeng zapraszam do dwóch tekstów. TUTAJ można przeczytać więcej na temat ciężarówki Dongfeng KX, flagowego modelu nowej spółki DFCV, natomiast TUTAJ czeka mój test DFSK serii V, chińskiego samochodu dostawczego produkowanego przez markę należącą do samego koncernu Dongfeng.