rekrutuj 40ton665
Opublikowane 4 Grudzień, 2017

Volvo FM zarejestrowane jako pojazd wolnobieżny – oszczędności na kontenerach i tylko 97 euro kary

volvo_fm_pojazd_wolnobiezny

Myślicie, że 500-złotowe kary za przeładowanie auta dostawczego o na przykład pięć ton to szczyt niesprawiedliwości? Też tak myślałem, dopóki nie zapoznałem się z pewnym zjawiskiem z Holandii. Rotterdamska policja zatrzymała bowiem ciągnik siodłowy Volvo FM, który zarejestrowano jako “pojazd wolnobieżny”. A kara wyniosła nieco ponad 400 złotych…

Wszystko znajduje swoje źródło w holenderskim prawie. Zgodnie z nim, samochód ciężarowy może zostać sklasyfikowany jako pojazd wolnobieżny, lecz jego prędkość maksymalna musi zostać ograniczona do 25 km/h. Ponadto trasy wykonywane tą ciężarówką muszą odbywać się na krótkich dystansach. Jakie są z tego korzyści? Jest tego naprawdę sporo, począwszy od zezwolenia na jazdę z prawem jazdy kategorii T. Nie trzeba też mieć zwykłych tablic rejestracyjnych, ubezpieczenie jest wyjątkowo tanie, a i oszczędności podatkowe okazują się ogromne.

Problem jednak w tym, że to Volvo FM nie miało prędkości ograniczonej do 25 km/h, w momencie zatrzymania jadąc znacznie szybciej. W efekcie samochód korzystał z przywilejów “pojazdu wolnobieżnego”, ale poruszał się po drodze niczym zwykła ciężarówka, wożąc na naczepie kontener. Dla firmy oznaczało to oczywiście czysty zysk.

A kara? Według policyjnego komunikatu, za brak odpowiedniego ogranicznika prędkości przywidziano dokładnie 97 euro mandatu. W holenderskich warunkach to po prostu nic. Co więcej, był to już drugi przypadek, kiedy tę konkretną ciężarówkę przyłapano na tym samym wykroczeniu. Policja zapowiedziała więc, że jeśli sprawa powtórzy się po raz trzeci, Volvo zostanie zarekwirowane.

Swoją drogą, to może być rozwiązanie dla wspomnianych aut dostawczych. Wiadomo, że mandaty za przeładowanie takich samochodów nie mogą być w Polsce wyższe niż 500 złotych. Do czegoś takiego trzeba by bowiem objąć użytek samochodów dostawczych licencjami. Ale gdyby tak wprowadzić zasadę, że trzecie przeładowanie wiąże się z choć tymczasowym zarekwirowaniem pojazdu?

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. pete379 napisał(a):

  Wydaje mi się, że pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych nie dotyczą też przepisy o normie czystości spalin. Albo w mniejszym zakresie.

  • oskrotal napisał(a):

   Mylisz się, każdy nowy ciągnik ma określona normę spalin. Z wejściem kolejnej nowej normy spalin, maszyny rolnicze też muszą je spełniać. Tak jak w ciężarówkach, tak i w m.in. ciągnikach rolniczych jest AdBlue.

   • pete379 napisał(a):

    To powiedz mi jak to jest, że możesz kupić i zarejestrować ciągnik rolniczy nowy z Euro 5 lub Euro 4?
    Chodzi mi o to, że norma może być określona, ale organy kontroli nie mogą wlepic wolnobieznemu lub osobowce z niższą normą kary w strefie zakazu ruchu dla pojazdów o DMC większym niż 3,5t z normą czystości spalin niższą niż Euro 5 (np. porty w Niderlandach). Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie p. Filipa bo on jest biegły bardziej w stosowaniu prawa w tamtym rejonie UE.

 2. egon napisał(a):

  co za głupki 25 km / h , przecież niemal kazdy traktor jedzie 30-40 km / h a sa i takie co bez problemu jada 50 km / h

  • oskrotal napisał(a):

   Oczywiście, że są,ale prawo mówi:
   Kodeks drogowy
   Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
   44 ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

   Art. 20
   2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
   6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
   1. ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h

 3. Marek napisał(a):

  Gdyby w przypadku samochodów dostawczych do 500 zł mandatu dołożyć zatrzymanie prawa jazdy za rażące w niektórych przypadkach naruszenie przepisów? To chyba byłby dobry sposób na mocno przeładowane dostawczaki

 4. Mat napisał(a):

  Odnośnie przeładowania busów: czy po stwierdzeniu takiego faktu nie można by było nałożyć na przewoźnika karę w wysokości 8000zł ?
  1. NARUSZENIE OGÓLNYCH ZASAD I WARUNKÓW WYKONYWANIA TRANSPORTU DROGOWEGO I PRZEWOZÓW NA POTRZEBY WŁASNE
  1.1.
  Wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji
  – 8 000 zł

  Skoro po przeładowaniu pojazd przekracza 3,5t DMC to powinien podlegać obowiązkowi posiadania tacho, licencji, a kierowca powinien posiadać odpowiednie uprawnienia mi.n kat. C. ????

  • ucho napisał(a):

   idac twoim tokiem rozumowania jakby w busie posadzic kierowce z kat. C i pojazd mialby licencje to moglby busem do 3,5t jedzic przeladowany ?

 5. Dawid napisał(a):

  Tak, tak busy wam dokuczaja… Czas powoli przyzwyczajać sie do tego, transport wielkoabarytowy jest ociezaly, powolny i co raz mniej potrzebny:) uwaga! Mam tez 4 TIRy.

Odpowiedz