Volvo FM zarejestrowane jako pojazd wolnobieżny – oszczędności na kontenerach i tylko 97 euro kary

volvo_fm_pojazd_wolnobiezny

Myślicie, że 500-złotowe kary za przeładowanie auta dostawczego o na przykład pięć ton to szczyt niesprawiedliwości? Też tak myślałem, dopóki nie zapoznałem się z pewnym zjawiskiem z Holandii. Rotterdamska policja zatrzymała bowiem ciągnik siodłowy Volvo FM, który zarejestrowano jako „pojazd wolnobieżny”. A kara wyniosła nieco ponad 400 złotych…

Wszystko znajduje swoje źródło w holenderskim prawie. Zgodnie z nim, samochód ciężarowy może zostać sklasyfikowany jako pojazd wolnobieżny, lecz jego prędkość maksymalna musi zostać ograniczona do 25 km/h. Ponadto trasy wykonywane tą ciężarówką muszą odbywać się na krótkich dystansach. Jakie są z tego korzyści? Jest tego naprawdę sporo, począwszy od zezwolenia na jazdę z prawem jazdy kategorii T. Nie trzeba też mieć zwykłych tablic rejestracyjnych, ubezpieczenie jest wyjątkowo tanie, a i oszczędności podatkowe okazują się ogromne.

Problem jednak w tym, że to Volvo FM nie miało prędkości ograniczonej do 25 km/h, w momencie zatrzymania jadąc znacznie szybciej. W efekcie samochód korzystał z przywilejów „pojazdu wolnobieżnego”, ale poruszał się po drodze niczym zwykła ciężarówka, wożąc na naczepie kontener. Dla firmy oznaczało to oczywiście czysty zysk.

A kara? Według policyjnego komunikatu, za brak odpowiedniego ogranicznika prędkości przywidziano dokładnie 97 euro mandatu. W holenderskich warunkach to po prostu nic. Co więcej, był to już drugi przypadek, kiedy tę konkretną ciężarówkę przyłapano na tym samym wykroczeniu. Policja zapowiedziała więc, że jeśli sprawa powtórzy się po raz trzeci, Volvo zostanie zarekwirowane.

Swoją drogą, to może być rozwiązanie dla wspomnianych aut dostawczych. Wiadomo, że mandaty za przeładowanie takich samochodów nie mogą być w Polsce wyższe niż 500 złotych. Do czegoś takiego trzeba by bowiem objąć użytek samochodów dostawczych licencjami. Ale gdyby tak wprowadzić zasadę, że trzecie przeładowanie wiąże się z choć tymczasowym zarekwirowaniem pojazdu?