transfactor3665
Opublikowane 21 Luty, 2017

Volvo FM 410 z kabiną sypialną i hydrauliką, ważące poniżej 6 ton – lżejszy ciągnik już chyba być nie może

volvo_fm_410_6_ton

Ciągnik siodłowy z kabiną sypialną i 11-litrowym silnikiem, ważący mniej niż 6 ton? Brzmi to niczym przysłowiowe marzenie ściętej głowy. Holenderskie przedstawicielstwo Volvo Trucks twierdzi jednak, że jest w stanie taki pojazd przygotować, a nawet już oddało jeden egzemplarz do eksploatacji.

Jak podaje oficjalny komunikat prasowy Volvo Trucks Nederland, widoczne na zdjęciu Volvo FM 410 waży około 5,9 tony, jednocześnie będą wyposażonym w układ hydrauliczny do naczepy. Tak niesamowity wynik okazał się możliwy dzięki zastosowaniu komponentów z serii Light Concept, takich jak lżejsza tylna oś, odchudzone tarcze hamulcowe, skrócony rozstaw osi, pomniejszone zbiorniki paliwa, a także przewody oraz siodło wykonane z aluminium. Do tego doszła jeszcze bardzo lekka wywrotka i tak powstał zestaw o masie własnej zaledwie 12 100 kilogramów.

Właścicielem ciężarówki jest firma Van Happen Containers, zamierzająca wysyłać zielone Volvo w trasy do Niemiec. Ciężarówka przywiezie stamtąd tak zwaną miazgę drzewną, czyli masę służącą za półprodukt przy wytwarzaniu papieru. Ładunek ten nie należy do lekkich i dlatego też stworzenie zestawu o niemal 28-tonowej ładowności było tutaj aż tak istotne.

Na koniec jeszcze muszę zaznaczyć pewną rzecz. Kiedy wpisałem numer rejestracyjny opisywanej ciężarówki do holenderskiej bazy pojazdów, znalazłem zapis o masie własnej dokładnie 6387 kilogramów. Volvo Trucks Nederland uparcie jednak twierdzi, że w rzeczywistości opisywany samochód waży “kilkadziesiąt kilogramów poniżej 6 ton”.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Dzięki Tomek!

 2. sewek napisał(a):

  Trochę się uśmiechnąłem czytając o odchudzonych tarczach hamulcowych.
  Pewnie biorą “lekko używane” tarcze ze zwykłych FM lub FH i już 🙂
  Ogólnie waga pojazdu przy której się upierają nie wydaje się być prawdziwa.
  Bardzo popularne na zachodzie Stralisy w wersji Super Light z Cursorem 9 o mocy 400 KM, pełnym zbiornikiem paliwa (200 ltr)sypialną kabiną ważą ok. 6200kg.
  A to Volvo ma na wyposażeniu jeszcze hydraulikę.

 3. DawiD napisał(a):

  Jaką pojemność w m3 ma ta naczepa ?

 4. Rafik napisał(a):

  Przedstawiciele Volvo pewnie ważyli ten ciągnik przy pustym zbiorniku paliwa, suchym układzie chłodzenia silnika, spuszczonym do zera płynie z hydrauliki, a może, kto wie, oponami napompowanymi helem 😉

 5. Michał napisał(a):

  Scania r 420 mala kabina z schmitzem 38m bez stóp wazy 12 800.

 6. Ireneusz napisał(a):

  Skandynawscy urzędnicy w swojej mądrości nie zmuszają swoich przewoźników do wycierania du.y szkłem. Nie wspomnę, że za mądrymi przepisami o dmc zestawów ciężarowych idzie dbałość o środowisko.

 7. bartek napisał(a):

  To moja scania g serii 4 z wywrotka wieltona wazy 11,700, wywrotka co prawda 24m

Odpowiedz