Volvo FH16 8×4 Globetrotter XL z fotelem jak w Actrosie i z łóżkiem jak w Scanii

Powyżej: zdjęcie ze zlotu Power Truck Show 2024

Na początku ubiegłego miesiąca prezentowałem Wam fotorelację z fińskiego zlotu Power Truck Show 2024. Wśród uwiecznionych tam pojazdów znalazło się między innymi Volvo FH16 8×4 z firmy Kuljetus Pasi Sorvari, przystosowane do ciężkiego transportu ponadnormatywnego. Właśnie tej ciężarówce przyjrzymy się teraz nieco bliżej, by zobaczyć ciekawy sposób na tuning wnętrza.

Widząc kabinę typu Globetrotter XL, w swoim obecnym kształcie znaną już od 12 lat, można spodziewać się kilku typowo volvowskich rozwiązań. Mam tu myśli dwa fotele o identycznym kształcie, przycięte schowki nad przednią szybą, niskie schowki na tylnej ścianie, stosunkowo wąskie łóżko górne, czy lodówkę zajmującą 2/3 przestrzeni pod środkową częścią łóżka. W prezentowanym egzemplarzu nie znajdziemy jednak żadnych z tych elementów, co jest efektem bardzo rozległych modyfikacji. Zostały one przeprowadzone przez łotewski warsztat Golden Beard Customs, opisywany szerzej w tym artykule: 17-letnia Scania po 14 miesiącach w warsztacie tuningowym

W trakcie zmian:

Po zmianach:

Jak widać na zdjęciach oryginalny fotel pozostawiono tylko w miejscu pracy kierowcy. Za to dla pasażera przygotowano cofnięty, wypoczynkowy narożnik, przywodzący na myśl Mercedesy Actrosy z układem SoloStar Concept, czyli z tak zwaną „salonką”. Z pojazdów innej marki, tym razem dawnych Scanii serii 4, zaczerpnięto też zagospodarowanie górnej części wnętrza. Na tylnej ścianie mamy bowiem wysokie, zaokrąglone schowki, a nad przednią szybą zamontowano składane łóżko. Co więcej, jest to teraz jedyne łóżko w całej kabinie, jako że na dole nie przewidziano żadnego miejsca na sypialnię. Poza wspomnianym już narożnikiem znajduje się tam wysoka szafka z pionową lodówką, umieszczoną tuż za fotelem kierowcy, a także bardzo rozbudowany sprzęt audio.

Opisywane zmiany we wnętrzu zostały połączone z szeregiem innych modyfikacji. To między innymi wyróżniające się malowanie kabiny, w kolorach fińskiej flagi, wykonane przez słynny warsztat Ristimaa Customs. Ciekawie zagospodarowano też tylną część ciągnika, gdzie pomimo przystosowania do transportu ponadnormatywnego znalazło się miejsce na dodatkowe oświetlenie oraz pełną obudowę podestu. Poza tym, choć Volvo ma za kabiną wieżę z dodatkowymi zbiornikami, typową dla ciągników siodłowych 8×4, udało się wyprowadzić dwa ozdobne kominy układu wydechowego, wyginające się do poziomu i wystające poza aerodynamiczną obudowę.

Zdjęcia: @goldenbearcustoms