Volvo FH16 750 w kilku smakach, czyli po co komu tak mocna ciężarówka i co w ogóle można z nią robić?

Volvo FH16 750 jest oficjalnie najmocniejszą seryjnie produkowaną ciężarówką na drogi publiczne. Po co komu jednak aż 750 KM pod kabiną i co w ogóle robić z tak mocną ciężarówką? Odpowiedzią na to pytanie może być poniższe zestawienie ośmiu FH16 750, które trafiły w ostatnich miesiącach do eksploatacji w różnych krajach, w tym także w Polsce.

Skoro mowa o Volvo, to wypadłoby zacząć od Szwecji. Tam model FH16 750 jest nadspodziewanie popularny i wykorzystuje się go w naprawdę rozmaitych gałęziach transportu. Oczywiście często tworzy on bazę pod 24-metrowe zestawy z przyczepami lub klasyczne, 60-tonowe “megaciężarówki” o długości 25,25 metra. Idealnym przykładem jest tutaj poniższe podwozie z zabudową furgonową – wygląda ono bardzo niepozornie, lecz przed wyjazdem na drogi dołączy do niego zapewne czteroosiowa przyczepa lub po prostu naczepa stojąca na wózku dolly.

volvo_fh16_750_zastosowania_4

FH16 750 często pracuje także pod typowo szwedzkimi wywrotkami o niskich burtach. Są to konstrukcje o tyle interesujące, że dzięki rozbudowane hydraulice “wanna” przyczepy może zostać wprowadzona na pustą “wannę” ciężarówki. Dzięki temu możemy dokonać rozładunku obu pojazdów nawet w miejscu, do którego nie dostaniemy się z przyczepą. Po prostu najpierw “wykiprujemy” samą ciężarówkę, a następnie przesuniętą na pojazd ciągnący zabudowę przyczepy, bez konieczności wmanewrowania samą przyczepą do punktu rozładunku. Zwróćcie jeszcze uwagę na niebieski zestaw – ogromna ilość koni oraz osi to tutaj żaden przypadek, gdyż całość nierzadko będzie ważyła z ładunkiem aż 80 ton.

volvo_fh16_750_zastosowania_3 volvo_fh16_750_zastosowania_2

Rzeczą oczywistą jest, że FH16 750 idealnie nada się do ciężkiej pracy w transporcie ciężkiego drewna. Poniżej również przykład ze Szwecji.

volvo_fh16_750_zastosowania_1

Tutaj mamy już natomiast Holandię i to, co Holendrzy potrafią robić z ciężarówkami najlepiej, czyli zadawanie szyku na wszelkiego rodzaju zlotach. Widoczne poniżej 750-konne Volvo przez niektórych uważane jest za najładniejsze FH nowej generacji w całej Holandii i trudno się nie zgodzić, że wykonano je z wyjątkowym smakiem. Auto będzie na co dzień woziło kontenery, oczywiście w 25-metrowych zestawach, więc również nie będzie miało lekko.

volvo_fh16_750_zastosowania_5

Po holenderskich drogach od niedawna jeździ także piękne FH16 750 połączone z naczepą typu inloader, którą przewozi się ciężkie konstrukcje ze stali lub betonu. Więcej na jego temat pisałem ostatnio TUTAJ.

volvo_fh16_750_euro6_kamphuis_1

Kolejnym FH16 750, które naprawdę nie ma w życiu lekko, jest ponadgabarytowy egzemplarz kupiony przez polską firmę Transannaberg Wiesiollek. Poniższe zdjęcie pochodzi ze zbiorów polskich fotografów Truck-Spotters.eu.

volvo_fh16_750_zastosowania_8

Najmocniejsze FH16, które kupił sobie Brytyjczyk Mike Boyd, nie będzie za to musiało narzekać na nadmiar wysiłku. Mike ciąga na co dzień zwykłą, 13,6-metrową naczepę, tworząc 40- lub 44-tonowy zestaw kursujący z ładunkami szkła między Wielką Brytanią a Niemcami i Szwajcarią. Dlaczego więc ten kierowca-przedsiębiorca zdecydował się na tak ciężki pojazd? Powód jest nietypowy – chciał w ten sposób uczcić swój ślub. I tym mocnym akcentem zakończymy 😉

volvo_fh16_750_zastosowania_9

Wszystkim miłośnikom mocnych samochodów użytkowych polecam też artykuł Iveco Daily z 205-konnym silnikiem w kilkunastu smakach, czyli co można zrobić z najmocniejszym Włochem.

Zdjęcia: Volvo Trucks Sverige, Finnvedens Lastvagnar AB, Truck-Spotters.eu, M.S. de Vries en Zonen BV