Volvo FH16 650 jako czteroosiowa betoniarka – wyjątkowo mocny sprzęt przy remoncie norweskiej tamy

Nie od dziś wiadomo, że betonomieszarki wykonują stosunkowo ciężki transport. Nie bez powodu rynek na ultra lekkie konfiguracje nadal jest dosyć ograniczony. W końcu ładowność techniczna miewa w tej branży większe znaczenie, niż ładowność zawarta w dokumentach.

Nie zmienia to jednak faktu, że spotkanie z betonomieszarki z 16-litrowym silnikiem jest ogromną ciekawostką. Właśnie taki pojazd Czytelnik Robert miał zaś okazję sfotografować w Norwegii. Było to Volvo FH16 650, a więc niemal najmocniejszy wariant z oferty, ustępujący tylko słynnej 750-tce.

W norweskich warunkach prawnych ten czteroosiowy pojazd otrzymał 39-tonowe DMC. Wraz z zabudową dało to 23,2 tony ładowności oraz 15,8 tony masy własnej. Co też nietypowe dla betonomieszarek, mamy tutaj ogromne możliwości stworzenia zestawu, o DMC do 70 ton.

Czy jednak tak ogromna moc może się tutaj przydać? Dokładnie 664-konnemu silnikowi na pewno sprzyja fakt, że ciężarówka pracuje w trudno dostępnym miejscu. Dowozi ono materiały na remont tamy Kuli, znajdującej się w typowo górskiej gminie Sirdal, na południu kraju.