Volvo FH XXL zbudowane przez firmę Van Winkoop – spełnienie marzeń szwedzkiego przewoźnika

Holenderski warsztat Van Winkoop, specjalizujący się w m.in. w tuningu samochodów ciężarowych, zaprezentował właśnie światu swoje najnowsze dzieło – Volvo FH XXL. Wyjątkowa ciężarówka została zbudowana na zamówienie szwedzkiego dealera Volvo z miejscowości Jönköping, zaś ten ma dostarczyć biały pojazd jednemu ze szwedzkich przewoźników-miłośników.

Nazwa pojazdu nawiązuje oczywiście do kabiny Globetrotter XXL, która jest o 24,5 cm dłuższa niż standardowa i można ją zamówić do poprzedniej generacji FH na przykład w Australii. W przypadku XXL zbudowanego przez Holendrów konstruktorzy poszli jednak o krok dalej i kabinę wydłużono o aż 60 cm.

Co ciekawe, bazą całej konstrukcji jest niższa szoferka Globetrotter. Wynika to z osobistych preferencji przewoźnika, który ma maszynę odebrać. Jak wyjaśnił on holenderskiemu magazynowi Truckstar, „jeżdże z niskimi naczepiami, więc wydłużanie Globetrottera XL nie byłoby dla mnie zbyt atrakcyjne”.

Na całość przyszły właściciel postanowił natomiast pójść zamawiając wystrój wnętrza. W powiększonej kabinie pojawił się rozbudowany sprzęt audio-wizualny, natomiast dolne łóżko można przekształcić w stolik z dwoma miejscami do siedzenia. Wszystko obito oczywiście skórą, dbając przy tym o odpowiednie zestawienie kolorów i klimatyczne podświetlenie.

Patrząc na efekt końcowy prac przeprowadzonych przez Van Winkoop, trzeba przyznać, że Holendrom należy się prawdziwe uznanie. Pomimo znacznego przedłużenia, kabina zachowała bowiem wszystkie przetłoczenia i nie wygląda ociężale. Można się ponadto spodziewać, że już wkrótce na pojeździe przybędzie kilka efektownych dodatków, a także zaopiekuje się nim profesjonalny lakiernik. Aż nie mogę się doczekać…

volvo_xxl_van_winkoop
foto: Van Winkoop

Zdjęcia z budowy Volva XXL można znaleźć tutaj: