Volvo FH wraca w wydłużonej wersji Globetrotter XXL – sypialnia ma tutaj o 25 centymetrów więcej

Po pięciu latach przerwy do oferty wraca kabina sypialna typu Globetrotter XXL. Ciężarówki z serii FH oraz FH16 znowu będą więc dostępne z bardzo dużymi łóżkami, znacznie zwiększającymi komfort wypoczynku.

Pierwsze informacje na temat przywrócenia wariantu XXL pojawiły się już dwa lata temu. W Australii zaprezentowano wówczas prototyp Volva FH16 nowej generacji z sypialnią wydłużoną o 20 centymetrów. Australię wybrano oczywiście nieprzypadkowo, jako że to właśnie na tamtejszym rynku Globetrotter XXL został stworzony, a także tam zdobył największą popularność. Było to oczywiście związane z tamtejszymi normami długości zestawu, a też koniecznością konkurowania z ciężarówkami amerykańskich marek.

Teraz jednak cała sprawa wykracza poza sferę prototypów. Volvo Trucks opublikowało bowiem oficjalną informację o wprowadzeniu tej wersji do oferty. Co więcej, jest to premiera nie tylko dla rynku australijskiego, ale też dla krajów europejskich. Nową kabinę przygotowano bowiem także w wersji z kierownicą po lewej stronie, a o jej premierze poinformowali przedstawiciele Volvo Trucks z między innymi Szwecji, Holandii, a także Polski.

Z drugiej strony, będą też pewne ograniczenia. Przynajmniej na początku, Globetrotter XXL ma być dostępny wyłącznie w ciągnikach siodłowych typu 6×2 oraz 6×4. Nie dostaniemy jej więc w ciągniku dwuosiowym, ani też w jakimkolwiek podwoziu pod zabudowę. Trzeba też pamiętać, że połączenie nowej kabiny z pełnowymiarową naczepą będzie skutkowało przekroczeniem standardowej długości zestawu.

Co konkretnie zaoferuje powiększona kabina? W wersji produkcyjnej nowy Globetrotter XXL jest jeszcze dłuższy, niż pierwotnie planowano. Sypialnia została wydłużona  o 25 centymetrów, a łóżko o tę samą wartość poszerzone. Ponadto materac jest też o 13 centymetrów dłuższy, dzięki zmianom w wewnętrznym poszyciu kabiny.

Druga sprawa to zwiększenie dostępnej przestrzeni. W całej kabinie przybyło jej o 600 litrów, co można porównać z bagażnikiem bardzo dużego kombi. Znacznie zwiększyła się też przestrzeń na bagaże, jako że oba schowki umieszczone pod łóżkiem mają po 50 litrów więcej. Minimalnie wzrosła za to masa własna, jako że Globetrotter XXL jest o tylko 145 kilogramów cięższy od Globetrottera XL.

Na koniec jeszcze przypomnę, że Globetrotter XXL dostępny był w Volvach FH i FH16 poprzedniej generacji. Kabina ta powstała dla rynku australijskiego, lecz z czasem zadebiutowała też w Skandynawii, czy Wielkiej Brytanii. Więcej o historii tego nadwozia pisałem w tym artykule, wspominając przy okazji o egzemplarzach zarejestrowanych w Polsce. Te ostatnie otrzymały barwy firmy TS Express, kursując w trasy do Skandynawii.

Dodatkowe zdjęcia: