Volvo FH “Edition2” to odpowiedni sposób na promowanie nowego silnika, z systemem turbo compound

Od kilku miesięcy Volvo Trucks ma w ofercie nowy silnik. To jednostka typu D13K TC, dotychczas promowana jako sposób na paliwowe oszczędności. Silnik z systemem turbo compound stał się podstawowym wyposażeniem wersji I-Save, mającej oszczędzać paliwo na najdłuższych trasach.

Jak jednak tłumaczyłem w tym artykule, D13K TC to też po prostu sposób na bardzo dynamiczną ciężarówkę. Ogromny moment obrotowy, wynoszący 2800 Nm, zapewnia świetnie osiągi i doskonale razi sobie z dużymi obciążeniami. Promowanie go wyłącznie w wersji „eko” można więc określić pewnym marnowaniem potencjału.

Dlatego też czołowi holenderscy tunerzy zostali zaproszeni do udziału w nowym projekcie. Ich zadaniem było stworzenie wersji limitowanej z silnikiem D13K TC, która jednak daleka będzie o typowo oszczędnościowego charakteru. W ten sposób powstały więc ciężarówki bardzo efektowne, które noszą nazwę „Edition2”.

Prezentacja filmowa:

Volvo FH „Edition2” ma być następcą wersji „Performance Edition” – również zrodzonej w Holandii, lecz z czasem wprowadzonej do sprzedaży w całej Europie. W tym celu zadbano o bardzo bogate wyposażenie, a także odpowiednie osiągi. Za te ostatnie odpowiada 500-konny silnik z turbo compound oraz dwusprzęgłowa skrzynia I-Shift Dual Clutch.

Pod względem wyposażenia użytkownicy „Edition2” będą mogli liczyć na wszelkiego rodzaju pakiety – pakiet aktywnego bezpieczeństwa, luksusu kierowcy, odpoczynku i relaksu, aerodynamiczny, czy też pakiet Sound Plus. Jest też postojowa klimatyzacja, pneumatyczna przednia oś, biksenonowe reflektory oraz dodatkowe akumulatory.

Do tego dochodzą wyróżniki specjalne, przewidziane tylko dla wersji limitowanej. Znajdziemy wśród nich skórzane wnętrze, zaprojektowane przez renomowany warsztat Special Interior. Inny remonowany warsztat – Van Winkoop – zadbał zaś o szaro-błękitne lub czarno-błękitne malowania, świetnie pasujące do czarnych reflektorów.

Jak na razie “Edition2” zapowiadane jest jedynie dla rynku holenderskiego. Nie jest jednak wykluczone, że powtórzy się historia wspomnianej wersji “Performance Edition”.

Wspomniane Performance Edition z 2015 roku: