Chińscy producenci ciężarówek unieśmiertelnili wiele starszych kabin z koncernu Volvo. U rozmaitych marek spotkamy zmodernizowane nadwozia z Volva FL12 lub FH12, a ponadto licznych chińskich odmian doczekała się z kabina z Renault Premium (przykłady tutaj lub tutaj). Jak się jednak okazuje, zjawisko to nie dotyczy tylko starszych modeli, ale też objęło bieżącą generację Volva FH.
Nadwoziową kopią bieżącego „FH-acza” okazuje się chiński Dayun V9, po raz pierwszy zaprezentowany w 2019 roku, ale dopiero teraz przygotowywany do seryjnej produkcji i masowej sprzedaży. Od przodu pojazd ten otrzymał co prawda zupełnie inne reflektory i atrapę chłodnicy, ale już takie detale, jak osłona przeciwsłoneczna, obudowy lusterek, szyberdach, czy nawet układ wycieraczek wyraźnie nawiązują do ciężarówki ze Szwecji. Jeszcze bardziej widoczne jest to z profilu, gdzie wszelkie możliwe przetłoczenia, ogólny zarys nadwozia i układ przeszklenia przypominają nieco koślawe Volvo. Gdy natomiast zajrzymy do środka, znajdziemy identyczny układ schowków jak w kabinach typu Globetrotter, typowo volvowski kształt deski rozdzielczej, a nawet znane z modelu FH ułożenie przełączników od szyb, lusterek, skrzyni biegów, oświetlenia wewnętrznego, czy hamulca ręcznego.
Rzecz jest o tyle ciekawa, że nigdy nie znalazłem żadnej wzmianki o oficjalnej współpracy między firmą Dayun a koncernem Volvo Trucks. W chińskich publikacjach pojawiają się zaś stwierdzenia, że Dayun jedynie „inspirował się” modelem FH. W przeciwieństwie więc do wielu oficjalnych projektów, w których Europejczycy po prostu sprzedali swoje kabiny Chińczykom, tutaj wszystko wygląda na zwyczajną kopię, wykonaną bez autoryzacji Szwedów. Sam byłbym zresztą zaskoczony, gdyby Volvo Trucks użyczyło swojego bieżącego nadwozia dla tak wątpliwego wizerunkowo projektu. Tym bardziej, że Dayun uchodzi w Chinach za markę raczej drugiej kategorii, nieco odstającą od liderów rynku.
Dla zainteresowanych dodam, że Dayun H9 wykorzystuje silnik marki Cummins, budowany w Chinach na oficjalnej, amerykańskiej licencji. Jest to jednostka 510-konna i zgodna z normą emisji spalin China 6 (porównywalną z naszym Euro 6). Do tego dokłada się zautomatyzowane i manualne skrzynie chińskiej marki Fast, oferujące 16 przełożeń. Jeśli natomiast chodzi o potencjalne rynki, to Dayun jest marką znaną głównie w Chinach oraz w krajach Azji Środkowo-Wschodniej, choć od 2021 roku posiada też przedstawicielstwo na Ukrainie.