rekrutuj 40ton665
Opublikowane 14 Listopad, 2016

Volvo FH 6×2 z lekką osią pchaną, na 17,5-calowych kołach, znalazło pierwszego użytkownika w Polsce

transym_volvo_6x2

Firma Transym to pierwszy polski przewoźnik, który zdecydował się na zakup Volva FH z tak zwaną “lekką osią pchaną”. Przedsiębiorstwo z miejscowości Garnek w woj. śląskim, specjalizujące się w wożeniu ładunków ponadnormatywnych, zamówiło aż dwa takie pojazdy. Mowa tutaj zaś o specjalistycznej, a jednocześnie całkowicie fabrycznej konfiguracji z gamy Volvo Trucks, pozwalającej na pracę z ciężkimi ładunkami, a jednocześnie mającej minimalny wpływ na masę własną oraz zużycie paliwa.

Lekka oś pchana została wprowadzona do oferty Volvo Trucks w czerwcu tego roku. Dzięki niej, ciągnik o układzie osi 6×2 może być o zaledwie 500 kilogramów cięższy od wariantu 4×2, przy jednoczesnym uniknięciu przeciążeń osi napędowej. Zastosowane tutaj ogumienie ma symboliczny rozmiar 245/70 R17,5, natomiast maksymalne obciążenie tej osi to 4,5 tony. Oczywiście nie brakuje tutaj automatycznego podnoszenia środkowych kół, kiedy tylko nie są one potrzebne, a także układu ich skręcania. Istotny jest też fakt, że w lekką oś pchaną mogą zostać wyposażone pojazdy o trzech wysokościach ramy – standardowej, niskiej oraz X-Low, czyli maksymalnie obniżonej.

Dotychczas Transym eksploatował liczne ciągniki siodłowe o konwencjonalnym układzie 6×2, z pełnowymiarowym ogumieniem osi pchanej. Przykład takiego pojazdu widzicie nad tekstem, na zdjęciu pochodzącym ze zbiorów Truck-Spotters.eu. Tymczasem poniżej możecie zobaczyć jak taka lekka oś pchana wygląda, na przykładzie egzemplarza dostarczonego w Holandii. Jego dokładniejsze parametry opisywałem w sierpniu TUTAJ.

volvo_fh_mega_x-low_6x2_1

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. tatar napisał(a):

  2 akapit do poprawki “Lekka oś pchana została wprowadzona do oferty Volvo Trucks w czerwcu tego roku. Dzięki niej, ciągnik o układzie osi 6×2 może być o zaledwie 500 kilogramów cięższy od wariantu 6×2, przy jednoczesnym uniknięciu przeciążeń osi napędowej.” chyba chodziło o to, że taki ciągnik jest o 500kg cięższy od układu 4×2

 2. kajos napisał(a):

  ale to zadna nowosc
  juz od kilku lat jezdza dafy z takimi kolkami na beneluxach
  az dziw ze w polsce nie przyjely sie takie zestawy
  pewnie to spowodowane jest malymi jeszcze karami za przeladowanie osi

 3. Diabeł napisał(a):

  Moja FM-ka też ma takie coś, poprzednia też miała ośkę marki ESTEPE. Zakładali ją magiki z serwisu w Dąbrowie na zamówienie, ale nie było takiej wersji fabrycznej wtedy:
  http://www.truck-spotters.eu/attachments/32557_8f503fdbdac5404e8a678288ac1ca9acd44822fa

Odpowiedz