Volvo FH 500 z systemem zdalnego sterowania – jak to jest zabezpieczone i kiedy może się przydać?

W nawiązaniu do tekstu:

Ciężarowe Volva same skręcą przed linią, same skontrują w poślizgu i umożliwią zdalne sterowanie

W czerwcu ubiegłego roku informowałem o nowym, elektronicznym układzie kierowniczym dla ciężarówek marki Volvo Trucks. Wprowadzenie tej nowości pozwoliło rozszerzyć listę wyposażenia o cała grupę dodatkowych systemów. Mowa była wśród nich o automatycznym trzymaniu się pasa ruchu, automatycznym kontrowaniu w poślizgu, automatycznym dopasowywaniu siły wspomagania do chwilowych potrzeb, a także o układzie zdalnego sterowania.

Holenderskie przedstawicielstwo Volvo Trucks poinformowało o przewoźniku, który zdecydował się właśnie na to ostatnie rozwiązanie. Jest system sterowania z przenośnego pulpitu, działający do prędkości 10 km/h i pozwalający między innymi na wykonywanie trudnych manewrów. Kierowca może bowiem opuścić kabinę i sterować pojazdem z dowolnego miejsca w najbliższym jego otoczeniu.

Takie zdalne sterowanie przekonało do siebie firmę Transport & Lifting Twenthe. Przedsiębiorstwo to zajmuje się między innymi układaniem tymczasowych jezdni, a możliwość kierowania spoza pojazdu jest przy tym bardzo przydatna. Układanie płyt jezdnych wiąże się bowiem z ciągłym podjeżdżaniem, a więc bez zdalnego sterowania kierowca musiałby nieustannie wchodzić i wychodzić z kabiny.

Przy okazji okazało się, że fabrycznie Volvo FH jest jedynie przygotowane do montażu zdalnego sterowania. Cały zdalny układ musi natomiast podchodzić od zewnętrznego dostawcy, którym w tym przypadku była firma Drimote. Przedsiębiorstwo to dostarczyło przenośny pulpit do sterowania, choć wszystko można także obsłużyć za pośrednictwem smartfonu lub tabletu.

Ponadto Drimote zadbało o cały zestawy zabezpieczeń. Dla przykładu, z przodu samochodu znajdują się czujniki, który automatycznie zapobiegną wjechaniu w przeszkodę. Po obu stronach ciężarówki, przy bocznych spojlerach zainstalowano przyciski awaryjnego zatrzymania. Ponadto hamulec automatycznie załącza się po zerwaniu połączenia między ciężarówką a urządzeniem sterującym.

Abstrahując już od zdalnego sterowania, opisywany pojazd to Volvo FH 500 Globetrotter w formie ciągnika siodłowego o układzie osi 6×2. Jak natomiast obsługa opisywanego systemu wygląda w praktyce, możecie zobaczyć na poniższym filmie. Zapraszam do tego artykułu, który prezentuje Mercedesa Arocsa 2551 z bardzo podobnym rozwiązaniem.