Volvo FH 460 LNG, jako chłodnia z tandemem, trafiło do Schavemaker

Publikacja na zamówienie

Pierwsze w Polsce podwozie Volvo FH LNG z zabudową typu chłodnia do transportu kwiatów dostarczyło Volvo Trucks firmie Schavemaker. Tym samym podwozie LNG stało się kolejnym z 12 samochodów ciężarowych – ciągniki siodłowe FH i LNG – dostarczonych do klienta w tym roku i jest częścią zamówienia na 62 pojazdy Volvo Trucks jakie grupa Schavemaker złożyła na lata 2021/2022. To co przekonało Schavemaker do tak specjalistycznego rozwiązania to zdecydowanie troska o środowisko, zasięg, komfort jazdy oraz ekonomiczny aspekt używania pojazdu LNG. Klient użytkuje pojazdy Volvo z zasilaniem LNG już od czerwca 2019 roku. Pozostała część kontraktu – 5 ciągników Volvo FH LNG  – trafi do firmy jeszcze w tym roku.

To co wyróżnia wydany pojazd to przede wszystkim jego konfiguracja. Podczas wspólnego dialogu Schavemaker i Volvo Trucks Polska podjęli się zabudowy podwozia zabudową typu chłodnia firmy Schmitz Cargobull, dodatkowo do pojazdu została dołączona przyczepa również chłodnia, a cały zestaw jest tzw. Przejazdowy. Zabudowa posiada szerokość wewnętrzną 249cm i pozwala na transport 48 wózków z kwiatami. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę przewożonych kwiatów obie jednostki zostały wyposażone w agregat chłodniczy Thermo King  – UT 800 50 R452A wraz z zasilaniem panelami fotowoltaicznymi, a załadunek może się odbywać przy użyciu windy załadowczej firmy BAR. Całość dopełnia bogate wyposażenie opcjonalne kabiny Globetrotter XL, zwracająca uwagę kolorowa reklama klienta dla którego jeździ przewoźnik oraz błyszczące felgi Alcoa Dura Bright.

Kierowcy Schavemaker, jeżdżą naszymi ciężarówkami od wielu lat. To niezwykle ważny kontrakt, który – mam nadzieję – otworzy nowy rozdział w naszej dotychczasowej ofercie. Do tej pory z sukcesami dostarczamy ciągniki siodłowe zasilane LNG, pierwsze podwozie i to w tak specjalistycznej konfiguracji było nie lada wyzwaniem, ale głęboko wieżę, że przełoży się na decyzje zakupowe innych przewoźników. – Andrzej Józwik,  Key Account Manager Volvo Trucks Polska.

Troska o środowisko i ekonomika

Zanim podwozie Volvo FH LNG trafiło do Schavemaker przez długi okres było analizowane same przeznaczenie pojazdu i jego wykonanie. Cały projekt zakładał współpracę wielu podmiotów od zabudowy poprzez agregat chłodniczy ale również indywidualny projekt malowania kabiny pojazdu. Zaproponowany model FH LNG 460KM, zapewni firmie zasięg ponad 1 000 km. Jednocześnie da możliwość obniżenia emisji dwutlenku węgla z taboru ale też dzięki pokonywaniu tras na terenie Niemiec przyniesie też korzyści ekonomiczne.

Grupa Schavemaker związana jest z marką Volvo od pierwszych dni. Pierwszą ciężarówką jaką kupił 54 lata temu założyciel firmy Pan Henk Schavemaker było Volvo 385 Viking. Od tamtego momentu Volvo zawsze było obecne w naszej flocie. Pierwsze Volvo LNG użytkujemy od 2,5 roku i przejechaliśmy nim ponad 300 000 km. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zużycia LNG, kosztów kontraktu serwisowego, długich interwałów i małej ilości nieplanowanych przestojów. Obserwujemy, że nasi klienci coraz częściej zwracają uwagę na ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw i pytają o pojazdy zasilane LNG. – Michał Kubalok, Branch Manager, Schavemaker Poland sp. z o.o.

Z myślą o środowisku i kierowcach

Podwozie z silnikiem zasilanym LNG to nie tylko dobre właściwości jezdne porównywalne do silników konwencjonalnych ale również niższy hałas i komfort jazdy.

To na co zwracają uwagę kierowcy Volvo FH LNG to porównywalne osiągi z samochodami diesla ale przede wszystkim większa cisza w kabinie co w połączeniu z najnowszą kabiną Volvo FH podnosi komfort pracy. Dzięki rosnącej infrastrukturze stacji LNG na terenie Europy zasięg 1000 km pojazdu pozwoli wykonać wszelkie zadania transportowe. Sam proces tankowania nie stanowi też już problemu dla kierowców. – Andrzej Józwik,  Key Account Manager Volvo Trucks Polska.

Schavemaker Poland to spółka wchodzącą w skład Grupy Schavemaker założonej w 1967 roku w Holandii. Schavemaker działa na polskim rynku od 2004 roku, a od 2007 roku jest właścicielem i operatorem Terminala Kontenerowego w Kątach Wrocławskich. Grupa Schavemaker posiada ponad 300 własnych pojazdów ciężarowych typu EURO-6 i LNG.

Schavemaker jest firmą rodzinną obecną w kilku krajach europejskich i zatrudniającą ponad 500 pracowników. W Polsce zatrudniamy 230 osób z czego około 120 to kierowcy w transporcie krajowym i międzynarodowym. Oprócz transportu drogowego, który stanowi ok. 35% działalności Schavemaker w Polsce, stawiamy silny nacisk na rozwój transportu intermodalnego pomiędzy Polską, krajami Beneluxu, Wielką Brytanią i Irlandią. To właśnie tą część biznesu, oraz działalność terminala kontenerowego, planujemy silnie rozwijać w najbliższych latach. Pozostała część działalności oddziału spod Wrocławia to logistyka magazynowa. Z naszymi klientami łączą nas wieloletnie relacje biznesowe i zawsze stosujemy elastyczne podejście poszukując rozwiązań spełniających oczekiwania naszych klientów. Tak było również w tym przypadku gdy z Volvo Trucks Polska stworzyliśmy pojazd szyty na miarę oczekiwań naszego klienta.- Michał Kubalok, Branch Manager, Schavemaker Poland sp. z o.o.

Dane Techniczne:

  • Volvo FH 6X2 podwozie
  • Silnik G13C, 12,8 dm3, 460 KM,
  • Zabudowa chłodnia Schmitz Cargobull BOX – COOL
  • Przyczepa z centralną osią z zabudową F E R R O P L A S T Schmitz Cargobull
  • Zestaw z przejazdem dla wózków z kwiatami
  • Dodatkowe panele fotowoltaiczne
  • Indywidualne malowanie pojazdu
  • Agregat chłodniczy Thermo King typ UT 800 50 R452A
  • Winda załadunkowa BC 1500R4U
  • Felgi Alcoa Dura Bright