transfactor3665
Opublikowane 31 Grudzień, 2015

Volvo F10 z 1986 roku od pierwszego właściciela, garażowane, z przebiegiem 295 tys. km, w Polsce?!

1. Pierwszy właściciel

2. Garażowany przez cały okres

3. Użytkowany sporadycznie

4. Serwisowany tylko w autoryzowanym serwisie na oryginalnych częściach

5. Silnik, skrzynia biegów „NIE TYKANE” – wszystko w oryginale, jeszcze jest folia w kabinie !!!

6. Oryginalny przebieg, tylko 295 tyś. kilometrów

7. Przez ostatnie 5 lat przejechane 12 tyś. kilometrów.

8. Ważny przegląd i ubezpieczenie, samochód w ciągłym użytkowaniu

Patrząc na pierwsze pięć punktów naprawdę trudno uwierzyć, że są to słowa zaczerpnięte z ogłoszenia sprzedaży ciągnika siodłowego. Jeśli natomiast dodamy do tego kolejne trzy informacje, naprawdę trudno się spodziewać, że chodzi tutaj o Volvo F10 z 1986 roku. Czasami cuda się jednak zdarzają, czego dowodzi ogłoszenie dostępne TUTAJ oraz poniższy zrzut ekranu. Pozostaje tylko pytanie dlaczego sprzedający pisze o 380 koniach mechanicznych, skoro w modelu F10 nie występowały one aż tak licznie?

volvo_f10_1986_pierwszy_wlasciciel_uzywane_1 volvo_f10_1986_pierwszy_wlasciciel_uzywane_2

Dzięki Sebastian!

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 23 komentarzy

 1. darro napisał(a):

  W ogloszeniu pisze ze zakupione w szwecji.Volvo f-10 38.Wiec moze te 38 to naprawde skrot od 380km?

 2. piotrek napisał(a):

  moze ma 380 razem w silniku i stadninie?

 3. rosa napisał(a):

  Taka lala raczej długo nie będzie czekała na nowego pana. Jeżeli w ogłoszeniu napisano prawdę, to jest to unikat na europejską skale..

 4. anjelojetta napisał(a):

  Oznaczenie prawidłowe ,ale sugestia autora ogłoszenia i wasze odnośnie 380KM czy 380 kilometrów czegoś tam, są delikatnie mówiąc nie trafione.
  W latach 70 i 80-tych wiele firm w dokładniejszym oznaczeniu figurującym w specyfikacji technicznej (lub wyciągu z homologacji) dostarczanej klientowi wraz z pojazdem oraz niekiedy w dowodzie rejestracyjnym określało parametry podwozia a nie silnika. Były to np. przeznaczenie podwozia (MB,MAN,Scania do 80r)* ,gubość ramy pośrednio wskazująca przeznaczenie (Scania)* ,układ napędu (Renault,Steyr,Scania) ,masę całkowitą (prawie wszyscy do poł.lat 80-tych)* czy właśnie ROZSTAW OSI (Volvo,Steyr)* .
  Moje F10-34 miało 318 KM ,ale właśnie tylko 340 cm ze względu na krótką kabinę.
  Te z ogł. ma najdłuższy dostępny rozstaw w ciągniku (380cm) i nietypowy w układzie 4×2 most na zwolnicach typu RAN zamiast hipoidalnego RAEV. Takie mosty od 1983r Volvo stosowało głównie w ukł. 6×4 i 6×2 z osią wleczoną w wersji skandynawskiej i socjalistycznej (większość Volvo Pekaesu ,wszystkie Transoceanu,Hartwigu czy gdyńskiego PLO ,nie zapominając o Deutransie,Sovttraavto itp).
  Przełożenie mostu 4,12 – 5,41 jest zabójcze dla portfela jeśli by kupić go do jazdy hobbystycznej .Ja miałem 3,56 i “płakałem” jak jechałem bo ekonomiczne obroty oznaczały 60-65 km/h na najwyższym biegu przy pogłębianych oponach (przy nowych byłoby 65-70).
  Współczesne mają 2,6-2,8 a 5,41 to tylko w wywrotkach i to 6×6…

  Co do przebiegu jest możliwy przy transporcie specjalnym ,ale …
  Kiedyś dla znajomego znalazłem FH12 z 94r z przebiegiem 500.000km ,którego wnętrze z oryginalną tapicerką wyglądało jak z prospektu.
  Jeden telefon do serwisu Volvo i okazuje się iż kilka lat wcześniej w zagranicznym serwisie spisano 1.300.000 km…
  Wniosek z tego taki ,że nie każdy kierowca gnoi wnętrze (tapicerki raczej nie robił bo to był rzadki kraciasty wzór ubogich wersji z lat 1993-96) a niskie przebiegi są możliwe ale w podwoziach specjalizowanych (jak koniowóz) lub specjalnych (jak dźwig czy wojskowe) a nie uniwersalnym ciągniku !
  ———————————–

  *(powyższe przykłady marek piszę z głowy więc jest to przykładowe minimum)

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   To nie jest moja sugestia, tylko odniesienie do tego, co jest napisane w tytule i opisie oferty 😉 Dzięki za wyjaśnienie tematu!

   • anjelojetta napisał(a):

    faktycznie byłem trochę ostry ,bo “winny” był tylko autor ogłoszenia ,ale na mnie działa jak “płachta na byka” określanie mocy w kilometrach czy PS-ach oraz używanie obcych określeń gdy istnieją od dziesięcioleci polskie (np. zwalniacz nie retarder )
    Jako zwolennik stosowania układu SI i poprawnej polszczyzny ,tak zapominanej obecnie na portalach internetowych ,czasami muszę “zaprotestować” … 🙂
    Puki co powstrzymuję się od interwencji w sprawie twoich “ulubionych” określeń typu “pusher” czy “boogie” 🙂
    Reasumując “co złego to nie ja” … 🙂

    • cmld napisał(a):

     Panie zwolenniku stosowania poprawnej polszczyzny, w Twoim poście jest pełno błędów.
     Zacząłeś go z małej litery, “póki” napisałeś przez “u”, a jednego ze zdań nie zakończyłeś znakiem przestankowym(ogólnie Twoja interpunkcja jest na ocenę mierną).

     • anjelojetta napisał(a):

      Jest mi niezmiernie miło ,iż poziom wyczulenia na poprawna polszczyznę wzrasta ,do czego jak mniemam delikatnie się przyczyniam 🙂
      Pragnę tylko z pewną nieśmiałością dodać ,iż literówka , czy brak jednego czy dwóch przecinków czy nawet (o zgrozo !) jeden błąd ortograficzny podczas szybkiego pisania większego komentarza niż pół zdania to nie to samo co nagminne stosowanie z premedytacją przez ogół (a nie konkretną osobę ,bo nie pragnę czynić komuś osobistych wycieczek) angielskich zapożyczeń czy błędnych określeń jednostek
      Te ostatnie mogą wprowadzać w błąd ,gdyż brak wiedzy na temat jednostek układu SI powoduje duże zamieszanie np. w interpretacji ładowności wywrotek kopalnianych (tony krótkie, długie i metryczne) czy ich mocy (metryczne HP i stosowane do dziś w USA angielskie BHP).

      Są to tematy niby błahe ale właśnie na forach/portalach poświęconych ciężarówkom często są kłótnie na np. temat mocy obecnych i starszych ciężarówek .
      Przy starszych oprócz różnic w HP/BHP dochodzą różne sposoby pomiaru mocy (DIN,ISO,SAE) co powodowało ,że ta sama ciężarówka (jak np. te F10) miało różną moc w prospektach z tego samego roku ,ale wydawanych dla innego kraju.
      Opisywane tu F10 miało silnik TD101F o mocy 292KM (DIN) i 299KM (ISO) ,zaś np. Renault AE520 miało 530 KM (HP) ale tylko 522 BHP ,a że silnik był amerykański to powstała pomyłka z oznaczeniem modelu …

      Za ewentualne błędy, pomówienia i ogólne nadmierne gadulstwo(tutaj :rozpisanie) z góry przepraszam personel administracji portalu i jego stałych członków 🙂

      ——
      Określenie “zwolennik” nie jest tożsame z określeniem “polski mistrz ortografii 2015” 🙂

  • Szymański napisał(a):

   Anjelo, a ile wynosiło cię OC za twoje Volvo, bo to chyba był największy koszt utrzymania? Bo rozumiem, że na żółte tablice był jeszcze za nowy?

   • anjelojetta napisał(a):

    OC nie było wtedy duże bo obowiązywała stawka jak na ciężarówki , a nie jak obecnie normalna na ciężarowe i 10x droższa na ciągniki .
    Płaciłem 700zł po zniżkach ,ale najdroższym bezsensownym wydatkiem był podatek od środków transportu ,ten który zastępował podatek drogowy wliczany w cenę paliwa…Zatem musiałem płacić 2000 zł (lata 2004-2007) za to ,ze mam środek transportu choć nic nie transportuje !
    Paliło mnie średnio (całoroczne) 23 dm3/100 (trasa 15-20/miasto 25-40) i paliwo było w tej samej cenie co teraz (od 3,20 w 2004 do 3,50 w 2007 z zwyżką na 3,90 w 2006).
    W tej chwili pojazd hobbystyczny można by zarejestrować na specjalny (kempingowy,pomoc drogowa itp.) co owocuje OC na poziomie 250-350 zł w zależności od lokalizacji.Przeglądając allegro możecie się przekonać ,iż jest to w wielu miejscach Polski łatwiejsze niż się wydaje ,gdyż sporo jest tam wystawianych całkowicie zwykłych (oprócz tych rzeczywiście przerobionych) ciągników z wpisem “pojazd specjalny pomoc drogowa” (nie mylić z lawetami transportu bo to specjalizowany ze zwykłym OC) czym chętnie sprzedawca się chwali wspominając o tanim OC.
    Przy działalności jest to oczywiście nielegalne (przestępstwo karno-skarbowe a nie drogowe) zaś mając całkowicie prywatnie nie ma problemu.
    Odlat ten temat zgłębiam konsultując się z różnymi wydziałami skarbówki, ministerstwem infrastruktury (chętnie odbierali telefony) ,wydziałem komunikacji ,ubezpieczalniami ,warsztatami czy z OSKP ,które za potwierdzenie tych zmian odpowiadają.

    • pete379 napisał(a):

     W Pile i Trzciance mają ciekawe podejście do żółtych blach- facet miał 2 sztuki BMW 5 E39- touring i sedan obie na żółtej blaszce i to było 8-10 lat temu…
     Tak samo jak Unimoga można zarejestrować jako ciągnik rolniczy i bez przyczepy jeździć nim na kat. B (nawet wożąc osprzęt specjalistyczny na nim)… Ale może wiesz, czy to tyczy się tylko lekkich, krótkich Unimogów, czy nawet tych o dużej pace i ładowności (np. długich wersji o ładowności 7,5 po Bundeswehrze)?

 5. Dawid napisał(a):

  no sory ale garażowany to był chyba pod chmurą

 6. Dawid.B napisał(a):

  Chciałem pojechać je obejrzeć ale już sprzedane. Pytanie tylko czy do afryki czy wziął go jakiś pasjonat

 7. Dejw napisał(a):

  Pierwszy właściciel a tablice unijne… Nie wierzę 😉

  • Szymański napisał(a):

   Numery mógł zmienić z wielu powodów, ale czy jakiś polski prywaciarz miał w tamtych czasach fabrycznie nowe Volvo? Nie! Chyba, że mieszkał za granicą i po latach wrócił do Polski ze swoim Volvem, ale to mało prawdopodobne. Jednak i tak to atrakcyjne autko dla miłośnika. Sam bym się zainteresował, gdyby nie brak miejsca do garażowania.

 8. kenny napisał(a):

  Folią bym się nie sugerował, jak oddawałem swoją Scanie R420 Euro5 z przebiegiem 490.000 km też była folia na górnym łóżku….

 9. kiero napisał(a):

  żaden unikat. w Łodźi w spedconcie chodzi takich 10 sztuk od nowości, serwis volvo caly czas i nalatane maja po 300-400tys km.

 10. egon napisał(a):

  druga połowa lat 90 tych razem z kolega władkiem jedziemy z kontenerami do moskwy ,ja fh 420xxl władek swoim f10 , w karnecie i invoce wpisane miał 12 ton ładunku-inny kolega przywiózł mu puszke z hamburga – a volvo ze swoimi 320 konikami ledwo moze przekroczyć 70 km/ h a chlapacze ida po ziemi ,niedziela rano co robic ? w zakładach ziemniaczanych w głownie postanowilismy zważyc jego zestaw – flaszka wódki dla ochrony i na wage -wynik 49 ton czyli ok 36-37 ton ładuku podczas gdy na białorusi dozwolone było tylko 36 dmc ,na szczęscie udalo sie dojechac szczęsliwie do moskwy , władek pomykał tym swoim f10 na zachód i na wschód na kaukaz , kazachstan , gruzje ale najczesciej była to moskwa i za nic nie chciał nowego fh

  • anjelojetta napisał(a):

   Jak możecie poczytać na moim kanale YT (2 razy już tu prezentowanym przez Filipa!) pod filmikami z moim F10 ,moje Volvo wcześniej targało kontenery po Polsce (znawcy tematu (jak np. wyżej) wiedzą jak wygląda ich masa – wiem to też z własnego doświadczenia na nowszych i mocniejszych wozach) a po odsprzedaży przeze mnie jeździło (jeździ?) nie mniej obciążone.
   W 2007 r (widywałem je ostatni raz u niego w połowie 2014) sprzedałem je facetowi który woził nim stal w płatach na trasie Trójmiasto – Śląsk.
   Miało 318 KM (albo mniej w tym wieku) ale wspomniane 3,56 w tylnym moście i dwu tarczowe sprzęgło ,które nie bało się ciężarów pomagało w tym niezmiernie.
   Dodam ,iż na tabliczce znamionowej była wpisana masa całkowita 50.000 kg ,więc podobnie było pewnie z tym Volvem z ogłoszenia skoro znalazł się tam nietypowy dla Volvo 4×2 (MB,Renault do końca lat 90-tych) most na zwolnicach jak w wywrotce.
   ——–
   popatrzcie na Krazy 255 6×6 ,używane jeszcze dziś jao holownik.Co z tego ,że 240KM skoro przełożenie całkowite rzędu 8,0.W wojsku ciągały przyczepy z czołgami przy masie 70Mg i jakoś dawały radę…

   • Dawid B napisał(a):

    Twoja dziesiątka dalej dzielnie służy i chyba dalej u tego samego właściciela co go kupił od Ciebie. Często wspina się z burtowka pod Armii Krajowej w Gdansku

 11. fiergloo napisał(a):

  Obawiam się, że samochód trafił na Bliski Wschód albo Płw. Arabski, to najczęstszy kierunek dla Europejskich ciężarówek z tamtych lat.

Odpowiedz