Volkswagen oferuje 7 miliardów euro za kolejne 20 proc. w Scanii. Przy okazji padło kilka ważnych obietnic

fabryka_scania

W miniony piątek zarząd Volkswagena dyskutował na temat przyszłości Scanii oraz MAN-a – dwóch producentów ciężarówek, którzy w większości należą do tego koncernu. Podjęto wówczas decyzję o zmianie managera odpowiedzialnego za współpracę obu firm oraz wykupienie kolejnych akcji szwedzkiego przedsiębiorstwa, co miałoby doprowadzić do zmniejszenia jego niezależności. (więcej TUTAJ)

Swoje nowe plany niemiecki koncern zaczął już wcielać w życie. Niemcy wystąpili właśnie z ofertą przejęcia od różnych spółek i banków kolejnych 20 proc. akcji w Scanii, a ich propozycja to bagatela 7 miliardów euro. Za tę niewyobrażalną kwotę Volkswagen stałby się właścicielem łącznie ponad 80 proc. udziałów w marce, mając tym samym niemal nieograniczone pole działania.

Oferta Volkswagena wiąże się oczywiście z kilkoma obietnicami. Niemcy chcą zwiększyć produkcję w głównej fabryce w szwedzkim Södertälje, a także w mniejszych zakładach we Francji, Argentynie, Brazylii, Rosji oraz polskim Słupsku. Volkswagen obiecuje pozostawienie marki Scania na rynku, nie podejmując prób połączenia MAN-a oraz Scanii w jedność, a także utrzymanie w Szwecji biura konstrukcyjnego oraz siedziby zarządu marki.

Źródło: Polskie Radio