Volkswagen 18.310 Titan przestał być produkowany – to był naprawdę popularny i udany model

volkswagen_worker_titan_koniec_produkcji

Powyżej widzicie ostatni egzemplarz tego pojazdu.

Po 15 latach produkcji, Volkswagen pożegnał brazylijską ciężarówkę o oznaczeniu 18.310 Titan. Tym samym z salonów znika jedna z najpopularniejszych ciężarówek Ameryki Południowej, ceniona za atrakcyjne ceny oraz bezproblemową eksploatację.

Volkswagen 18.310 Titan, wywodzący się z typoszeregu Worker, był nietypowym ciągnikiem siodłowym pod pełnowymiarowe naczepy. Z zewnątrz ciężarówka wydawała się bardzo mała, z racji zastosowania kabiny z auta dostawczego. Wielu z Was już to pewnie zresztą zauważyło – szoferka pochodziła pochodziła tutaj z Volkswagena LT pierwszej generacji, a więc jej historia sięgała jeszcze początku lat 70-tych. Pod tą wąską kabiną znajdowało się zaś „dorosłe”, typowo ciężarowe podwozie, połączone z sześciocylindrowymi silnikami marki Cummins. Moc maksymalna wynosiła tutaj 310 KM i w brazylijskich warunkach było to wystarczająco, aby ciągać naczepy z nawet 28-tonowymi ładunkami.

Z racji połączenia niskiej masy własnej, niewielkich rozmiarów oraz wytrzymałego podwozia, Volkswageny 18.310 Titan masowo służyły między innymi w dystrybucji. Co więcej, występowały one nie tylko w Brazylii, ale także w Argentynie, Wenezueli, Chile, Kolumbii, a nawet w Afryce. Co natomiast zastąpi teraz ten samochód? Na dobrą sprawę następca jest w produkcji już od 2006 roku, pod nazwą Constellation. Jeszcze dla wyjaśnienia dodam, że inne ciężarówki z serii Worker, teżwykorzystujące kabiny z modelu LT, dalej pozostają w produkcji. Opisane zakończenie produkcji dotyczy więc tylko ciągnika siodłowego 18.310 Titan.

Historię brazylijskich ciężarówek Volkswagena opisywałem tutaj.

Malagrine