„Viatolle” w Volkswagenach kończą pracę, ich miejsce zajęły „etolle” w nowych Fordach

Fot. VITRONIC Machine Vision Polska

Wyłączenie systemu viaTOLL stało się faktem. Podobnie jak zarejestrowanie w nim ponad 700 tys. pojazdów (liczba obwieszczona dzisiaj rano). To więc koniec charakterystycznego „pikania” pod bramownicami, a jednocześnie też koniec dotychczasowych radiowozów. GITD musi wyjechać na drogi nowym sprzętem, który pozwoli kontrolować urządzenia satelitarne.

Dotychczasowe Volkswageny Transportery zostają zastąpione całą flotą Fordów. Docelowo będzie to 70 egzemplarzy dostawczych Transitów Custom, a także 32 sztuki mniejszych Focusów. Swoją drogą, kto jeździł w ostatnim czasie na przykład przez rondo w Strykowie, mógł już zobaczyć cały plac tych pojazdów, czekających na włączenie do służby.

Fot. VITRONIC Machine Vision Polska

Na wyposażenie nowych radiowozów trafił między innymi sprzęt kontrolny marki Vitronic. Szczególnie istotne są przy tym belki kontrolne (Enforcement Bar), wyposażone nie tylko w oświetlenie ostrzegawcze, ale też w kamery odczytujące rejestracje. Oczywiście będzie to połączone z odpowiednim oprogramowaniem, dzielącym samochody według tonażu i rozpoznającym uiszczenie opłaty.

Na koniec przypomnę, że nowe urządzenia do opłat wymagają stałej łączności satelitarnej. To samo dotyczy też smartfonów, w przypadku uiszczania opłat przez aplikację. Jeśli natomiast łączność zostanie zerwana lub urządzenie po prostu się zawiesi (to podobno ma być częsty problem) samochód powinien zjechać na parking, a kierowca lub przewoźnik uiścić opłatę ręcznie, poprzez stronę internetową.

Rządowa instrukcja z 23 września:

Jeśli poruszasz się po drodze płatnej z e-TOLLem, a Twoje urządzenie przestało działać, możesz opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia GPS , po zadeklarowaniu trasy przejazdu.

W Internetowym Koncie Klienta należy skorzystać z funkcji „Uzupełnij przejazd” i określić miejsce, gdzie urządzenie przestało działać oraz miejsce docelowe. Po wykonaniu tych czynności można kontynuować przejazd.

Opłatę za zadeklarowany przejazd musisz uiścić z góry. Dla kont przedpłaconych wymagane jest posiadanie środków na opłacenie deklaracji przejazdu. Jeżeli nie posiadasz środków uzupełnij je przed złożeniem deklaracji.

W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy pojazd:

  • uczestniczy w akcji ratowniczej;
  • jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych;
  • w przypadku autobusów przewożących pasażerów;

zadeklarowanie przejazdu będzie mogło nastąpić do 3 dni po jego zakończeniu.