OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 21 Sierpień, 2015

Używane podkłady kolejowe też są ładunkiem niebezpiecznym, wymagającym stosownego zezwolenia

podklady_kolejowe_zezwolenie_materialy_niebezpieczne_2

Każdego dnia człowiek się może czegoś nauczyć. Ja na przykład przed chwilą dowiedziałem się, że podkłady kolejowe są ładunkiem niebezpiecznym, na który trzeba mieć zezwolenie. A wszystko dzięki poniższemu komunikatowi WITD Wrocław, który opowiada o kodzie 17 02 04, dotyczącym właśnie “odpadów drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierających lub zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi (podkłady kolejowe)”.

W dniu 20.08.2015r. Inspektorzy z Oddziału Legnickiego WITD Wrocław zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki Renault wraz z naczepą należący do przewoźnika ukraińskiego. Pojazdem tym przewożono drewniane, zdemontowane podkłady kolejowe z Polski do Wielkiej Brytanii.

Po otwarciu  przestrzeni ładunkowej Inspektorów bardzo zaniepokoił wydobywający się zapach chemikaliów przypominający woń smoły. Po bliższych oględzinach ustalono, iż przewożone podkłady był nasiąknięte olejem, a także zanieczyszczone ziemią i innymi substancjami.

Na tej podstawie ustalono, iż przewożony towar stanowią odpady niebezpieczne  sklasyfikowane pod kodem 17 02 04*. Powyższe potwierdzili wezwani na miejsce Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W przypadku takiego transportu wymagane jest odpowiednie zezwolenie, w którym zgodę na przewóz muszą wyrazić wszystkie zainteresowane kraje. W tym przypadku musiała to być zgoda Polski jako kraju załadunku, Niemiec i Belgii jako krajów tranzytu oraz Wielkiej Brytanii – odbiorcy. Przewoźnik takiego zezwolenia nie posiadał.

Wywóz z Polski odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia zagrożony jest karą w wysokości 6000 zł. Zespół pojazdów został skierowany na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji i uzyskania wymaganego zezwolenia.

Przygotował: insp. M. Mączyński

podklady_kolejowe_zezwolenie_materialy_niebezpieczne_1

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. piotr napisał(a):

  Komu w UK potrzebne są używane drewniane podkłady kolejowe z Polski?

 2. kolo napisał(a):

  Każdy bogaty angol, chce mieć nad kominkiem podkłady kolejowe z Polski. Podobno teraz to ostatni krzyk mody.

 3. WildS napisał(a):

  Coś chyba krokodyle przeginają. Te podkłady to owszem, jest odpad ale nie niebezpieczny. Na transport odpadów owszem trzeba mieć zezwolenie (na wszystkie kraje po drodze osobne).
  Chłopaki od nas to wozili normalnie, z literką A, z zamkniętymi ADRami.
  Gulden jednego skontrolował jak nie miał akurat pozwolenia na NL to dowalił mu tylko za to a nie za brak ADRów.

 4. Bob napisał(a):

  A czy sam ładunek jako ADR nie powinien być oznaczony? A skąd przeciętny kierowca mam mieć pojęcie, że jest to towar niebezpieczny?

 5. Sad Ripper napisał(a):

  Podkłady kolejowe ze względu na toksyczność impregnatów (przed i “w trakcie” używania:) traktowane są jako odpady niebezpieczne, stąd nie mogą trafiać do zwykłej spalarni itd itp. Słusznie.

 6. Zenek kombinator napisał(a):

  Przewoźnik Ukraiński ładunek z Polski do Angli , a miał zezwolenie na podjęcie ładunku w Polszy ????/

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.