Ustawianie ciężarówki na torach kolejowych, czyli zgrzewarka szyn na podwoziu DAF-a

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć proces ustawiania ciężarówki na torach. Takie widoki zawsze mogą zaskakiwać, więc wyjaśnijmy sobie co to za samochód, do czego służy i dlaczego dzieli miejsce pracy z pojazdami szynowymi.

Czteroosiowy DAF CF85.410 okazuje się być „zgrzewarką dwudrogową”. Samochód może więc zgrzewać, czyli po prostu łączyć szyny na torze, dysponując w tym celu specjalną głowicą. Cały proces zarządzany jest komputerowo i ma gwarantować pełną powtarzalność. Korzysta on też z długiego, wysuwanego ramienia, które kryje się wewnątrz zabudowy.

Dojazd na miejsce pracy ma odbywać się po drogach. Dzięki temu ciężarówka może szybko i łatwo przemieszczać się po całym kraju. Następnie, po dotarciu do celu, kierowca musi znaleźć przejazd kolejowy, by tam ustawić się na torach. Samochód ustawia się wówczas w poprzez drogi, a dwa dodatkowe, opuszczane wózki jezdne blokują ciężarówkę w szynach. Choć napęd nadal odbywa się za pośrednictwem opon, poprzez trzecią oś pojazdu.

Opisywany DAF znajduje się we flocie wrocławskiej firmy Bahn Technik Wrocław . Dołączone zdjęcia Czytelnik Marcin wykonał jednak w Poznaniu, na jednym z niewielkich przejazdów. Ciężarówka dotarła tam właśnie na kołach i to chyba najlepszy przykład na jej uniwersalność.

Ten sam samochód przy pracy: