Ural 55571-72M może jeździć także na CNG – butle z gazem umieszczono w nim tuż za tylną ścianą kabiny

ural_55571-72M_kabina_gazella_2

Radzieccy inżynierowie już w latach 80-tych eksperymentowali z ciężarówkami marki Kraz zasilanymi CNG i wyposażonymi za kabiną w cały zestaw butli gazowych. Teraz zaś coś podobnego trafiło do najnowszego modelu marki Ural, mianowicie 55571-72M.

Ural 55571-72M to naprawdę nowocześnie wyglądająca ciężarówka z napędem 6×6, wyposażona w kabinę z samochodu dostawczego. Jak już pisałem w TYM artykule, jest to kabina pochodząca po prostu z niewielkiej Gazelli, doposażona jedynie w odpowiednią pokrywę silnika. Jak natomiast pokazują poniższe zdjęcia opublikowane na rosyjskim forum yaplakal.com, za kabiną tą można umieścić dziewięć butli ze sprężonym gazem ziemnym (CNG), ciesząc się w ten sposób znacznie niższymi kosztami eksploatacji. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że czego jak czego, ale gazu to Rosjanie mają pod dostatkiem.

ural_cng_butle_z_gazem_1
Źródło: yaplakal.com
ural_cng_butle_z_gazem_2
Źródło: yaplakal.com

Czy takie umiejscowienie butli nie jest żadnym zagrożeniem dla kierowcy? Jeszcze we wspomnianych latach 80-tych przeprowadzono test zderzeniowy wywrotki marki Kraz, w której między zabudową a kabiną zamontowano własnie butle gazowe. Po uderzeniu takim pojazdem w ścianę przy prędkości 36 km/h, z butlami co prawda nic złego się nie stało, choć osobiście przyznam, że chyba nie czułbym się zbyt komfortowo z taką konstrukcją za plecami 😉

kraz_cng_test_zderzeniowy_lata_80
Źródło: trucks.autoreview.ru