Upały w kabinach ciężarówek – władze krajów niczego nie robią, UE pominęło ten temat

W Beneluksie na drogi trzeba było wysłać polewaczki, chłodząc nawierzchnię w obliczu ogromnych upałów. W Niemczech strażacy mówią o wyjątkowo trudnych warunkach pracy, odnotowanych na przykład przy gaszeniu dwóch ciężarówek na parkingu przy A24. Pora więc wrócić do tematu klimatyzatorów postojowych.

Dobra wiadomość jest taka, że ciężarówek z klimatyzacją postojową faktycznie przybywa. Są to już nie tylko klimatyzatory montowane na dachach lub tylnych ścianach, ale także klimatyzatory fabryczne, sprzężone z samochodowym układem wentylacji. Choć niestety jest też druga strona tej sytuacji. Pomimo wieloletnich starań, nadal brakuje przepisów narzucających montaż takich urządzeń.

Najgłośniej w tej sprawie krzyczeli kierowcy z Niderlandów. Przez dwa lata z rzędu apelowali o obowiązkowy montaż klimatyzatorów postojowych. Sprawą zajęły się związki zawodowe, a przewoźnicy mieli spodziewać się ostrych reakcji. Do żadnej zmiany w przepisach jednak nie doszło i klimatyzacja postojowa nie trafiła na listę wymogów.

Dwa lata temu temat podjęło także NSZZ „Solidarność”, prosząc polskie firmy o szereg ustępstw na okres upałów. Organizacja domagała się tymczasowego zniesienia obciążeń za przepały, wywoływane schładzaniem kabiny na postoju. W skrajnych przypadkach zalecano też wysyłanie kierowców do hoteli, wyposażonych oczywiście w klimatyzację.

W Niemczech temat pojawił się jeszcze wcześniej, bo trzy lata temu. W odpowiedzi na apele kierowców, odpowiedzialność za wypoczynki w upałach przerzucały między sobą dwa ministerstwa – pracy oraz transportu. Następnie zaś uznano, że żadne nowe wymagania dla ciężarówek nie zostaną wprowadzone, gdyż takie działanie musiałaby podjąć Unia Europejska.

Unia powinna takie działanie podjąć, z uwagi na bezpieczeństwo. Niemieckie badania kierowców wyraźnie bowiem wskazały, że optymalna temperatura wewnętrzna w kabinie to 22 stopnie. Temperatura 27 stopni już wypływa na przemęczenie i brak koncentracji, zwiększając prawdopodobieństwo wypadku o 11 procent. A jeśli temperatura wyniesie 32 stopnie, wypadek będzie o 22 proc. bardziej prawdopodobny.

Gdy jednak opracowywano nowe listy obowiązkowego wyposażenia dla ciężarówek, wchodzące w życie w 2022 roku, klimatyzatory postojowe zostały pominięte. Zamiast tego dopisano kolejne systemy do nadzoru nad kierowcami, jak aktywne ograniczniki prędkości, kamery odczytujące znaki drogowe, czy – jak na ironię – systemy wykrywania znużenia kierowcy. Dzięki tym ostatnim kierowca będzie wiedział, że należy się zatrzymać i odbyć odpoczynek w… upale.

Na koniec przypomnę jeszcze jeden przykład ze Stanów Zjednoczony, ze stekiem usmażonym na desce rozdzielczej. Eksperymentu tego dokonał kierowca pocztowy, jeżdżący typowo amerykańską ciężarówką z odsuwanymi drzwiami. Stek umieścił za szybą o godzinie 10 rano, uprzednio zawijając go w folię, natomiast już około godziny 12:30 mięso było częściowo usmażone.