Upalne pauzy w ciężarówkach pozostają normą – brak pozytywnych zmian w prawie

Według najnowszych przewidywań synoptyków, w drugiej połowie lipca do Europy Zachodniej oraz Środkowej dotrze kolejna fala upałów. Szczególnie ciepło ma być między innymi na polsko-niemieckim pograniczu, gdzie termometry mogą wskazać około 34-36 stopni Celsjusza. W tej sytuacji rodzi się więc pytanie, czy istnieją jakiekolwiek nowe przepisy, mogące ulżyć kierowcom w czasie dziennych postojów?

W ostatnich latach sporo mówiło się o obowiązku instalacji klimatyzatorów postojowych. Propozycja tego typu zrodziła się w holenderskich związkach zawodowych, a jej realizację wstępnie poparli już niemieccy przewoźnicy. Niemniej wiosną ubiegłego roku temat zupełnie „umarł”, gdyż Unia Europejska odmówiła wprowadzenia tego typu obowiązku. Bruksela opublikowała przy tym odpowiedź, według której decyzja o montażu klimatyzacji postojowej powinna pozostać w gestii każdego przewoźnika. A trzeba tutaj pamiętać, że Unia Europejska wprowadza dzisiaj w życie nową listę wyposażenia obowiązkowego ciężarówek, a więc miała doskonałą okazję, by dokonać takiej zmiany. 

Nic nie zmieniło się też w zakresie polskich oraz niemieckich wakacyjnych zakazów ruchu. Piątkowe, sobotnie i niedzielne ograniczenia jak najbardziej obowiązują i pozostają aktualnym niezależnie od warunków atmosferycznych. Nawet w największe upały kierowca może być więc zmuszony do dziennego postoju. A trzeba tutaj zaznaczyć, że jest już w Europie przykład bardziej rozsądnego działania. To decyzja władz Węgier, które odwołały wakacyjny zakaz z ubiegłego weekendu (obowiązujący od godziny 15.00 w sobotę do godziny 22.00 w niedzielę). Odbyło się to w reakcji na zalecenie głównego lekarza krajowego, by chronić kierowców przed upałami.

Na koniec jeszcze dodam, że powyższy temat ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Niemieckie badania kierowców wyraźnie bowiem wskazały, że optymalna temperatura wewnętrzna do wypoczynku w kabinie to 22 stopnie. Temperatura 27 stopni już wypływa na przemęczenie i brak koncentracji, zwiększając prawdopodobieństwo wypadku o 11 procent. A jeśli temperatura wyniesie 32 stopnie, wypadek będzie o 22 proc. bardziej prawdopodobny.

Więcej informacji na wspomniane tematy:

Obowiązkowa klimatyzacja postojowa – Niemcy są na tak, Bruksela się nie zgadza

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia ciężarówek – unijne normy wchodzą w życie

Wakacyjne zakazy ruchu w Niemczech (2022) – mapa i lista z sobotnimi postojami

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce (2022) – piątek, sobota i niedziela z utrudnieniami