Upadła firma transportowa, której ciężarówki od niemal pół wieku jeździły z Europy na Bliski Wschód

rynart_arabia_saudyjska

Swoją historię oficjalnie zakończyła jedna z najciekawszych firm transportowych w Europie, założona przez holenderską rodzinę Rynart. Przedsiębiorstwo to powstało już w latach 20-tych, dysponując na początku towarową wersją Forda T, natomiast prawdziwy jego rozkwit przypadł na lata 70-te, kiedy Rynart zaczęło na szeroką skalę zajmować się transportem na Bliski Wschód. I co w tym wszystkim najciekawsze, firma ta nigdy nie przestała specjalizować się w transporcie do Azji.

Ciężarówki z Rynart Transport zasłynęły w 1975 roku, kiedy nagrano z ich udziałem film o nazwie „Express Karachi”. Była to produkcja zlecona przez firmę Fiat i przedstawiająca ciągniki siodłowe Rynart Transport, będące właśnie Fiatami, w trasie z Holandii do Pakistanu, liczącej 21 tys. kilometrów. Film ten do dzisiaj rozpowszechniany jest w trzech wersjach językowych – włoskiej, angielskiej i niderlandzkiej, a także można znaleźć go na YouTube, poniżej:

Ciężarówki z firmy Rynart z czasem stały się też popularnym widokiem w byłym bloku wschodnim, w tym także w Polsce. Zmierzały one z Zachodu w najdalsze zakątki Związku Radzieckiego, czy też do Kazachstanu. Z czasem Rynart Transport postawił także na kierowców z naszej części Europy, zatrudniając na przykład duże ilości Estończyków, którzy jeździli zarejestrowanymi w Holandii zestawami do ZSRR. Co więcej, nierzadko były to zestawy z aż dwiema naczepami, bazujące na specjalnym zezwoleniu. Oto jeden z takich zestawów, zaś po nim widzicie Volvo FH z firmy Rynart w konwoju organizowanym przez amerykańskie wojsko, oczywiście Bliskim Wschodzie:

rynart_volvo_2_naczepy rynart_bliski_wschod_wojsko

Przede wszystkie te lata firma rodziny Rynart nie przestała specjalizować się w przewozach do Azji. Najpierw zajmował się tym dziadek, następnie ojciec, a w końcu także syn. Z czasem ]zaczęły się jednak problemy, a także podział firmy na spółki, w związku z czym obok Rynart Transport BV istniał Rynart Trading International. Ta pierwsza firma upadła już w 2007 roku, przy okazji dwóch dyrektorów skazano na 37 miesięcy więzienia za oszustwa podatkowe, zaś dokładnie wczoraj upadłość ogłosiło Rynart Trading International. A jeszcze nie dalej jak kilka tygodni temu widziałem Volvo z logo Rynart International w Poznaniu…