Unimog U4000 dla energetyków z Islandii, czyli nawet pięć dni w trasie w ekstremalnych warunkach

Środowy poranek spędzimy na Islandii wraz z Unimogiem U4000 – ciężarówką kupiona przez islandzką firmę Landsnet, która odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej do około 325 tys. osób zamieszkałych na tej wyspie lodu, ognia i wody.

Dlaczego energetycy z Islandii postawili na Unimoga? Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – terenowy model U4000, zasilany 4-cylindrowym turbodieslem OM 924 o mocy 218 KM, po prostu idealnie nadaje się do pracy w tak trudnych warunkach. Pomagają mu w tym osie portalowe oraz zawieszenie ze sprężynami śrubowymi, zapewniające ekstremalne kąty  natarcia i zejścia oraz głębokość brodzenia sięgająca 120 cm. Bezpieczne prowadzenie i optymalny komfort w zastosowaniach off-roadowych to ponadto zasługa trzypunktowego mocowania silnika, skrzyni biegów oraz kabiny, a także podwójnego, trzypunktowego mocowania nadwozia. W opisywanym egzemplarzu, podwozie z wydłużonym rozstawem osi (3850 mm) o dopuszczalnej masie całkowitej 8,5 tony nosi podwójną kabinę oraz kontener przydatny do przewozu narzędzi i części.

Gudlaugur Sigurgeirsson, menedżer ds. obsługi i konserwacji w firmie Landsnet, objaśnia: „Próbując znaleźć auto idealnie dopasowane do naszych potrzeb, przetestowaliśmy już liczne pojazdy terenowe, w tym na stalowych lub gumowych gąsienicach. Większość silników czy też koncepcji układu napędowego okazywała się jednak nie dość odporna, by bezawaryjnie wykonać swoją misję – często trwającą nawet do 16 godzin. W wielu przypadkach pojazdy nie były nawet w stanie dotrzeć w określone miejsce”. Wspomina też, że koszty eksploatacji specjalnie przebudowywanych aut terenowych były stanowczo zbyt wysokie, a miejsca w kabinie wystarczyło jedynie dla dwóch pasażerów – tylne siedzenia musiało służyć do przewożenia sprzętu niezbędnego do wykonania prac konserwacyjnych. Tymczasem każdy zespół składa się co najmniej z trzech osób, które często muszą pracować z dala od cywilizacji przez 5 dni bez przerwy.

Galeria zdjęć czeka poniżej:

Unimog hochgeländegängig Island Stromwerk Unimog hochgeländegängig Island Stromwerk Unimog hochgeländegängig Island Stromwerk Unimog hochgeländegängig Island Stromwerk