Unimog Euro 6 rusza na polskie tory, jako że PKP Intercity kupiło pięć egzemplarzy kolejowych ciężarówek

unimog_euro6_pkp_intercity_5

Unimog jest znany ze swej uniwersalności. Pojazd ten jest w stanie nie tylko jeździć po drogach i bezdrożach, ale także po… torach kolejowych! Co więcej, może na nich ciągnąć składy kolejowe do łącznej masy 1.000 ton. Już niedługo pięć takich samochodów będzie obsługiwać pociągi PKP Intercity.

Ostatnie 3 lata to okres wielkich zmian na polskiej kolei. Przykładami są nie tylko odnowione dworce i wyremontowane linie kolejowe, ale także nowe, komfortowe pociągi PKP Intercity. Już niedługo do parku pojazdów manewrowych przewoźnika trafi również pięć wysokowyspecjalizowanych Unimogów, sprzedanych i zabudowanych przez firmę Corail.

Pojazdy techniczne Unimog będą wykorzystywane do prac manewrowych, podstawiania pociągów na stacjach oraz szeroko rozumianego utrzymywania torów, na przykład w postaci odśnieżania bocznic. W porównaniu do tradycyjnych lokomotyw spalinowych zapewniają niższe koszty eksploatacji, są łatwe w obłudze, a przede wszystkim zdecydowanie bardziej mobilne – mogą poruszać się nie tylko po trasach wyznaczonych przez tory kolejowe.

Pojazd Mercedes-Benz Unimog U423 jest wyposażony w specjalne prowadnice szynowe. Dodatkowo, za pomocą specjalnego sprzęgła może połączyć się z dowolnym pojazdem torowym i przeprowadzić skomplikowane manewry. Dzięki silnikowi dostosowanemu do normy emisji spalin Euro VI o mocy 230 KM i momencie obrotowym 900/1200-1600 może ciągnąć całe składy kolejowe o łącznej masie nawet do 1.000 ton.

Unimogi będą zlokalizowane na 5 stacjach położonych wzdłuż trasy kursowania odnowionego taboru – w Przemyślu, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie.

Galeria zdjęć:

unimog_euro6_pkp_intercity_5 unimog_euro6_pkp_intercity_3 unimog_euro6_pkp_intercity_1 unimog_euro6_pkp_intercity_2 unimog_euro6_pkp_intercity_4 unimog_euro6_pkp_intercity_6