Unikalna Skoda 706 RT z kierownicą po prawej stronie, włoską konfiguracją i dokumentami z 1948 r.

skoda_706_fiat_iveco_wloski_rynek

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym OLX pojawił się niedawno samochód ciężarowy, którego unikatowości nie są w stanie określić żadne słowa. Mowa tutaj o ogłoszeniu, w którym można podobno kupić Fiata/Iveco z 1948 roku z dwustronną wywrotką. Auto ma kierownicę z po prawej stronie, co do późnych lat 70-tych było faktycznie typowe dla włoskich ciężarówek, mając ułatwiać manewrowanie na pełnych przepaści, górskich drogach, natomiast na desce rozdzielczej można zobaczyć słowa „olej” oraz „powietrze” w języku włoskim. Problem jednak w tym, że nie jest to ani żaden Fiat, Iveco, ani nawet pojazd z 1948 roku.

Po pierwsze, ciężarówka wygląda na lata 60-te, więc niemożliwe, żeby zbudowano ją tuż po II wojnie światowej. Podany rok produkcji można jednak wytłumaczyć bałaganem w dokumentach, czyli faktem zarejestrowania samochodu A na dokumenty samochodu B, co w przeszłości w naszym kraju nikogo nie dziwiło. Po drugie, nie może być to Iveco, gdyż w latach 60-tych Iveco jeszcze nie istniało. Po trzecie zaś, przekopałem całą historię ciężarowych Fiatów i nie udało mi się znaleźć żadnego modelu podobnego do konstrukcji widocznej na zdjęciach. Z jaką ciężarówką mamy więc do czynienia? No cóż, jest to… Skoda 706 RT, na co wskazuje zarówno kształt kabiny, układ reflektorów, atrapa chłodnicy, a nawet umieszczony na niej emblemat czeskiej marki. Co więcej, mamy tutaj do czynienia z krótką, przejściową serią modelu 706, która łączyła nowy wzór grilla oraz stary układ świateł.

I oto okazuje się, że czechosłowackie Skody były najwyraźniej eksportowane do Włoch i sprzedawane tam w typowo lokalnej konfiguracji. Tłumaczenie napisów na wskaźnikach i umieszczenie kierowcy po prawej stronie – kosmos! Co więcej, jeszcze trudniej uwierzyć w fakt, że taka unikatowa, włoska Skoda trafiła do Polski, czekając sobie na nowego właściciela z papierami od jakiegoś żelaza z lat 40-tych.

Ogłoszenie można znaleźć TUTAJ, natomiast poniżej zrzuty ekranu dla potomnych, gdyby ogłoszenie wkrótce wygasło. Jeszcze niżej można natomiast zobaczyć zdjęcie identycznej Skody z folderu reklamowego, które znalazłem na portalu Liaz.cz

skoda_706_fiat_iveco_wloski_rynek skoda_706_fiat_iveco_wloski_rynek_2 skoda_706_fiat_iveco_wloski_rynek_3skoda_706_ciagnik_siodlowy