Unijny program ściągania kierowców ciężarówek spoza Europy – wymienia się 8 krajów

Międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników IRU zaprezentowało nowy program, który ma na celu sprowadzanie kierowców ciężarówek z innych kontynentów. Przedsięwzięcie to otrzymało nazwę „Skilled Driver Mobility for Europe”, czyli „Mobilność Wykwalifikowanych Kierowców dla Europy”, a źródłem jego finansowania jest unijny budżet.

Przewoźnicy zrzeszeni w IRU są zdania, że kraje unijne muszą wypracować spójną i efektywną politykę sprowadzania kierowców spoza Europy. Ujednolicone mają być też kwestie zdobywania uprawnień przez pozaunijnych kierowców, włącznie z uznawaniem części dokumentów z zagranicy. Dlatego program „Skilled Driver Mobility for Europe” obejmuje stworzenie bazy dla takiej polityki, poprzez dokładną analizę możliwości, procedur oraz potrzeb stron zainteresowanych. Wszystko to ma zająć ekspertom około sześciu miesięcy i otrzymało z Brukseli finansowanie w wysokości 99,5 tys. euro. Środki te pochodząc z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Wstępnie z programu chce skorzystać jedenaście unijnych krajów: Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Grecja, Portugalia oraz Belgia. Jednocześnie w przedsięwzięciu uwzględniono osiem krajów partnerskich, mianowicie Egipt, Etiopię, Bangladesz, Kenię, Maroko, Nigerię, Pakistan i Tunezję. To właśnie stamtąd mieliby pochodzić kierowcy, dla których zatrudniania przygotowuje się tutaj ramy.

Cała przedsięwzięcie wpisuje się w zjawisko, które dopiero co przytaczałem na bardzo symbolicznym, polskim przekładzie. Były to statystyki, według których już mniej niż co druga polska ciężarówka jest prowadzona w ruchu międzynarodowym przez polskiego kierowcę. Jeśli IRU zrealizuje swój nowy program, podobne zjawiska mają pojawić także w innych krajach, a w Polsce tylko dodatkowo przybrać na sile. Więcej na ten temat: Polscy kierowcy rzadkością w polskich ciężarówkach – zmiana na międzynarodówce


Dołączone zdjęcie zostało wykonane w 2022 roku i pochodzi z reportażu polskiego kierowcy ciężarówki, przedstawiającego drogową rzeczywistość Nigerii. Była to publikacja dwuczęściowa, dostępna pod następującymi linkami: Transport w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, oczami polskiego kierowcy oraz Zaskakujące ciężarówki na nigeryjskich drogach, oczami polskiego kierowcy