Unia Europejska rozważy masowe dopuszczenie do ruchu 25-metrowych zestawów

krone_eurocombi_02

Już 18 marca Parlament Europejski przy okazji posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego będzie obradował nad nowymi przepisami dotyczącymi rozmiarów samochodów ciężarowych. Jak podaje „Puls Biznesu”, Bruksela zastanawia się nad wpuszczeniem na drogi całej Europy 25-metrowych zestawów o DMC na poziomie 60 ton, czyli tzw. „megaciężarówek”.

25-metrowe pojazdy od lat z powodzeniem jeżdżą po Skandynawii, a od jakiegoś czasu także na przykład po Holandii. Ich użytkownicy oraz zleceniodawcy bardzo chwalą to rozwiązanie jako sposób na ograniczenie kosztów transportu. Co więcej, w Holandii takie pojazdy otrzymały ostatnio zezwolenie na wjazd również poza autostrady, o czym więcej można przeczytać TUTAJ. Tymczasem polscy politycy są całej idei raczej przeciwni, bo mogłaby ona negatywnie wpłynąć na kondycję transportu kolejowego.

Temat większych pojazdów wielokrotnie był już poruszany na 40ton.net. Więcej tekstów, a w szczególności ciekawostek na ich temat można znaleźć TUTAJ.

Źródło: Interia