Unia Europejska chce ustandaryzować wysokość naczep – Irlandia i Wielka Brytania są przeciwko

Wysokie na niemal 5 metrów naczepy to jeden z drogowych symboli Wysp Brytyjskich. Zarówno Brytyjczycy, jak i Irlandczycy chętnie wykorzystują 16-stopowe konstrukcje, które dzięki dwóm pokładom mogą przewieść nawet dwa razy więcej towaru niż pojazdy z kontynentu. Unia Europejska wpadła jednak niedawno na pomysł, aby zabronić ich wykorzystywania, dokonując pełnej standaryzacji wysokości ciężarówek w Europie.

Masowy sprzeciw przewoźników z Wysp Brytyjskich jest w tej sytuacji oczywiście wyłącznie kwestią czasu. Jak podaje zresztą holenderski serwis Trailer Totaal, Irlandia oraz Wielka Brytania przesłały już do Brukseli list, w którym stanowczo protestują przeciwko nowym przepisom. Wynika z niego, że wprowadzenie w życie nowego prawa silnie zakłóciłoby wymianę towarów między oboma krajami, a także miało negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zmiany w przepisach wymusiłyby ponadto na przewoźnikach wprowadzenie kosztownych zmian w taborze – szacuje się, że aż 90% irlandzkich musiałaby zostać wymieniona na niższe. Straciliby jednak nie tylko przewoźnicy, lecz także firmy z innych branż, które musiałyby przyzwyczaić się do znacznie wyższych kosztów transportu.

naczepa_uk
foto: donbur.co.uk