Unia Europejska chce naczep wydłużonych o dyfuzory, czyli jak zaoszczędzić 5 tys. euro rocznie

van_huet_dyfuzory

Jak już wczoraj TUTAJ pisałem, ministrowie transportu z całej Unii Europejskiej zgodzili się na warunkowe dopuszczenie 25-metrowych ciężarówek także do ruchu międzynarodowego. To jednak nie koniec nowości z Brukseli, które mają na celu zwiększenie efektywności przewozów drogowych. Ministrowie transportu postanowili przystać na wpuszczenie na drogi naczep wydłużonych o elementy aerodynamiczne.

Europejska komisja ds. transportu wyliczyła, że na dystansie 100 tys. kilometrów naczepa z tylnymi dyfuzorami może zaoszczędzić paliwa za około 5 tys. euro. Ma to jednocześnie pójść w parze ze zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery o aż 7,8 tony. W związku z powyższym politycy uznali, że wprowadzenie tego typu naczep do użytku jest rzeczą naprawdę priorytetową. Umożliwiające to przepisy mają być gotowe pod koniec roku, natomiast na początku 2015 powinny wejść one w życie.

Testy naczepy z tylnymi dyfuzorami przeprowadza od kilku tygodni firma Van Huët. Więcej informacji na ten temat można przeczytać TUTAJ.