Ukryli się w naczepie i przez cztery dni żywili jabłkami – imigranci w ciężarówce, która przyjechała z Serbii

Dwóch obywateli Afganistanu miało przez cztery dni przebywać w naczepie wypełnionej jabłkami. W ten sposób udało im się dotrzeć z Serbii do Polski, przejeżdżając pod drodze przez Węgry oraz Słowację. Już w naszym kraju, w okolicach miejscowości Nisko, imigrantów zgłosił na policję kierowca. Następnie sprawę przejęła straż graniczna, a także Sąd Rejonowy Rzeszowie.

Komunikat Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej:

Patrol z Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce zatrzymał nielegalnych migrantów. Dwaj 19-letni obywatele Afganistanu w Serbii włamali się do naczepy ciężarówki i ukryci w transporcie jabłek dotarli do Polski. Służby zaalarmował kierowca, zaniepokojony odgłosami dochodzącymi z naczepy. Mężczyźni przez cztery dni nie opuszczali kryjówki. Żywili się tylko jabłkami. Byli wyziębieni i głodni.

Pierwszą zaalarmowaną służbą była policja, z którą 20 stycznia skontaktował się serbski kierowca ciężarówki, wiozący transport jabłek z Serbii. Podczas wjazdu na parking w Ździarach (pow. niżański), mężczyzna usłyszał dochodzące z naczepy niepokojące dźwięki. Początkowo myślał, że to kwestia uszkodzonej opony, jednak szybko zdał sobie sprawę, że w naczepie przewozi dwóch pasażerów na gapę.

Na miejsce niezwłocznie wezwano patrol Straży Granicznej, który ustalił, że obaj mężczyźni mają po 19 lat i są obywatelami Afganistanu. Na teren państw Unii Europejskiej dostali się nielegalnie w naczepie ciężarówki. Imigranci przyznali, że swoją czterodniową podróż rozpoczęli w Serbii. Następnie trasa wiodła przez Węgry i Słowację do Polski. Przez całą podróż nie opuszczali naczepy. Żywili się tylko jabłkami. Byli wyziębieni i głodni. Po zatrzymaniu zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na zdrowiu.

Pytani o cel swojej podróży początkowo mówili, że były to Niemcy albo Francja, a następnie stwierdzili, że chcieli dotrzeć do Polski. Już w Serbii za przerzut do Europy Zachodniej każdy z nich zapłacił organizatorom po 3 tys. euro.

Cudzoziemcom postawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy. Obaj przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat. Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie mężczyźni zostali umieszczeni na 3 miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.