Ukrainki zachęcane do zawodu kierowcy ciężarówki – szwedzki program i konkurs

Ukraiński oddział marki Scania zorganizował ostatnio kobiece mistrzostwa kraju w prowadzeniu samochodów ciężarowych. Konkurs ten okazał się częścią większej inicjatywy, współfinansowanej przez szwedzki rząd i związanej z koniecznością odbudowy kraju.

Szwedzki program o nazwie „Reskilling Ukraine” został uruchomiony jeszcze w ubiegłym roku. Jego pomysłodawcy odnoszą się do faktu, że wielu młodych mężczyzn poniesie śmierć na froncie, a jednocześnie Ukraina będzie potrzebowała powojennej odbudowy, wiążącej się z ogromnymi potrzebami transportowymi. Podobnie więc jak miało to miejsce w czasach II Wojny Światowej, pojawił się pomysł promowania wśród kobiet pracy w branży przewozowej.

W ramach realizacji tego planu, Ukrainkom zaoferowano darmowe kursy na prawo jazdy kategorii C, organizowane w Kijowie oraz Tarnopolu. Zapewnia się przy nich noclegi, wyżywienie oraz pełną logistykę, a pierwszeństwo w zgłoszeniach mają weteranki wojenne, kobiety z rodzin wojskowych, kobiety przesiedlone w związku z działaniami wojennymi, matki samodzielnie wychowujące dzieci oraz kobiety po 50. roku życia.

Konkurs zorganizowany przez Scania Ukraine był jednym z elementów promowania powyższego programu. Jego uczestniczki musiały wykazać się zdolnością precyzyjnego prowadzenia ciężarówki, znajomością zasad pierwszej pomocy, a także wiedzą teoretyczną na temat przygotowania pojazdu do trasy. Co też charakterystyczne, a przy tym niespotykane w czasie konkursów w innych krajach, zadań w jeździe na precyzję nie realizowano ciągnikiem siodłowym, lecz wywrotką trójstronną na podwoziu 6×2, z polską zabudową KH-Kipper. Tym samym skupiono się tutaj na realiach transportu lokalnego, a nie przewozów międzynarodowych.

Zwyciężczynią konkursu okazała się Yana Zahoja (poniżej), a wyróżnienie wręczył jej Johan Forssell (również poniżej). To szwedzki Minister Handlu Zagranicznego oraz Rozwoju Współpracy Międzynarodowej, który przybył z tej okazji na Ukrainę.