Ukraińcy blokują przejścia graniczne z Polską – to protest przeciwko uszczelnieniu przepisów

Ukraińcy postanowili zablokować drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską. Protestujący nieustannie chodzą po przejściach dla pieszych, ustawiając płonące blokady ze śmietników i nie przepuszczają samochodów w obu stronach. Dotyczy to także ciężarówek, które stoją po obu stronach granicy w setkach egzemplarzy.

Wszystko to forma protestu Ukraińców wobec istotnej zmiany przepisów. Nowe prawo ma uniemożliwić długotrwały użytek samochodów, które zostały przywiezione na Ukrainę, ale pozostają zarejestrowane w Polsce.

Według ustaleń ukraińskiej służby celnej, sprawa dotyczy nawet kilkuset tysięcy pojazdów. W teorii należą do obywateli Polski, mając polskie rejestracje. W praktyce użytkowane są jednak przez Ukraińców, na samej Ukrainie. Polscy, fikcyjni właściciele otrzymują za to stałe wynagrodzenie, a faktyczni użytkownicy pojazdów unikają opłacania wyjątkowo wysokiego cła.

Wracając natomiast do protestu – jak uniknąć kilkudziesięciu godzin oczekiwania w kolejce i które przejście graniczne wybrać? Jak podaje Straż Graniczna, należy w tym celu skorzystać z aktualnych informacji, opublikowanych w internecie. Są one dostępne na dwóch stronach internetowych:

www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl (woj. podkarpackie);

www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl( woj. lubelskie).