Tysiące nowych ciężarówek czekają na chip przy skrzyni biegów – do kiedy to potrwa?

Powyższe zdjęcie może robić wrażenie. To część z około 2 tys. ciężarówek, które utknęły na placu w firmie De Rooy, czekając na montaż układów scalonych przy sterownikach skrzyni biegów.

Wszystkie ciężarówki ze zdjęcia dopiero co zostały wyprodukowane. Firma DAF nie może ich jednak wydać, jako że światowy niedobór układów scalonych uniemożliwił zamontowanie sterowników skrzyni biegów. Dlatego też DAF zawarł porozumienie z firmą transportową De Rooy, wynajmując od niej plac na około 3 tys. ciągników. Niedokończone ciężarówki czekają tam na dostawy części, a kolejnych egzemplarzy ma przybywać każdego dnia.

Takie problemy jak powyżej dotyczą większości motoryzacyjnych producentów. Podobny problem ma też branża elektroniczna, które nie jest w stanie produkować swoich urządzeń. Fabryki tymczasowo muszą wstrzymywać pracę, odbiory gotowych produktów są opóźniane, a dealerzy ciężarówek zbierają zamówienia na… drugi kwartał 2022 roku.

Jest jednak szansa, że już wkrótce produkcja układów scalonych nadąży za zapotrzebowaniem. W nawiązaniu do widocznego powyżej zdjęcia, w sprawie wypowiedział się Dyrektor ds. Rozwoju Produkcji z firmy DAF, pan Ron Borsboom. Stwierdził on na ramach niderlandzkiego radia „BNR”, że widać już światełko w tunelu i sytuacja zacznie wracać do normy „w okolicach lata”. Może to więc oznaczać najbliższe tygodnie.