Typowo turecki tuning w komunikacie ITD – kątowniki raczej u nas nie przejdą

Na wstępie, dla wyjaśnienia o co chodzi, przedstawię dwa starsze zdjęcia, z artykułu zatytułowanego: Jakie ciężarówki można spotkać na tureckich drogach, czyli niby blisko, ale już prawdziwa egzotyka (2019). Są to Scanie po typowo tureckim tuningu, a szczególną uwagę warto zwrócić na koła.

A teraz możemy przejść do spraw bieżących. Otóż w komunikatach polskiego ITD pojawił się kolejny przykład kary za zmodyfikowane ciężarówki. Tym razem nie będzie jednak mowy o „holenderskim tuningu”, czy innych popularnych u nas dodatkach. Zamiast tego pod lupę wzięto właśnie zestaw z Turcji, zgodny z powyższą modą.

Turcy upodobali sobie nakładki na koła, które stanowią dodatkowo ochronę przed zbyt blisko podjeżdżającymi pojazdami. Podobno w czasie jazdy wydaje to też bardzo ciekawe dźwięki. Konstrukcyjnie mowa o prostych, metalowych kątownikach, które umieszcza się na piastach lub, jak w tym przypadku, na dodatkowych kołpakach. W czasie jazdy kątowniki obracają się wraz z kołem, a z racji wystawania poza obrys pojazdu, mogłyby wyrządzić naprawdę poważną szkodę. Z tego też powodu uznano je za nielegalne.

Poza tym inspektorzy przyjrzeli się kwestii oświetlenia dodatkowego, umieszczonego na atrapie chłodnicy. Ewidentnie nie spodobał im się gąszcz przewodów, więc i w tej kwestii legalność tuningu zakwestionowano. A do tego doszły dwa poważne problemy formalne. Po pierwsze, ciężarówka wywoziła ładunek z Polski, przeznaczony do Bułgarii, choć nie posiadała na to międzynarodowego zezwolenia. Druga sprawa to natomiast pauzy dobowe, które kierowca skracał jedną po drugiej (cała lista na dole artykułu). Postoje na sen mogły trwać po dwie lub trzy godziny, a łączna wartość wykroczeń zbliżyła się do 55 tys. złotych.

Jak wiadomo, maksymalny poziom kary administracyjnej przy polskiej kontroli drogowej to 12 tys. złotych. Zamiast więc powyższych 55 tysięcy, firma będzie miała do zapłacenia około sześciokrotnie mniej. Kolejne kilka tysięcy (konkretnie nie podano) kierowca musiał zapłacić w mandatach, a do tego doszło zatrzymanie dowodów rejestracyjnych oraz odesłanie pojazdu na parking strzeżony.

Zdjęcia z kontroli:

Poniżej, dla przykładu: dwie Scanie po typowo tureckim tuningu, z omawianymi kątownikami, na zdjęciach z artykułu zatytułowanego: Jakie ciężarówki można spotkać na tureckich drogach, czyli niby blisko, ale już prawdziwa egzotyka

 

Oto komunikat WITD Kraków:

Małopolscy inspektorzy w dniu 16 marca br., na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Spytkowice, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do tureckiego przewoźnika, którym wykonywany był przewóz wyrobów czekoladowych na trasie Polska – Bułgaria w ramach międzynarodowego transportu drogowego rzeczy.

W toku czynności kontrolnych stwierdzono wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego bez wymaganego zezwolenia, a ponadto stwierdzono liczne naruszenia z czasu pracy kierowców m.in.:

 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o – 3 godz. 41 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o – 4 godz. 57 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o – 5 godz. 27 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 8 godz. 8 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 3 godz. 32 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku tygodniowego o 15 godz. 21 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 9 godz. 14 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 4 godz. 5 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku tygodniowego o 9 godz. 27 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 7 godz. 40 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 3 godz. 58 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 5 godz. 28 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 5 godz. 15 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 7 godz. 53 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 5 godz. 47 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 2 godz. 18 min.
 • skrócenie wymaganego okresu odpoczynku dziennego o 2 godz. 47 min.
 • skrócenie wymaganego regularnego okresu odpoczynku dziennego o 9 godz. 4 min.

Łączna suma naruszeń wyniosła 54 750zł.

Wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika drogowego, kierowcę ukarano mandatami karnymi.

Zatrzymano dowody rejestracyjne za stan techniczny pojazdów (awaria oświetlenia naczepy, dodatkowe oświetlenie ciągnika siodłowego, wystające niedozwolone elementy poza obrys pojazdu).

Zespół pojazdów usunięto na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji i okazania zezwolenia.