Tymczasowa organizacja ruchu na A2 w Poznaniu – rozbudowa autostrady do trzech pasów startuje już jutro

Pojawiły się dokładniejsze informacje na temat rozbudowy autostrady A2 pod Poznaniem. Jak się okazuje, są wśród nich także dobre wiadomości.

Co najważniejsze, na obu jezdniach, w czasie całej rozbudowy, mają być zachowane po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wprowadzona zostanie też organizacja, która rozdzieli ruch tranzytowy oraz lokalny.

Jadąc od węzła Zachód, lewy pas ma być przeznaczony wyłącznie do tranzytu, bez możliwości wjazdu na węzły w Komornikach oraz Luboniu. W praktyce może to więc oznaczać, że większość ciężarówek przejedzie lewym pasem, natomiast ruch lokalny stłoczy się na pasie prawym.

Na czas rozbudowy wprowadzi się tymczasowe ograniczenie prędkości do 70 km/h. Na trasie nie będzie też funkcjonował typowy pas awaryjny, a więc ewentualny postój uszkodzonych pojazdów może sparaliżować ruch. Z tego też powodu wszelkie stojące samochody będą natychmiast usuwane przez odpowiednie służby.

Ponadto przestrzega się przed nową organizacją ruchu pojazdów ratunkowych. Będą one korzystały z części jezdni objętej budową, w związku z czym w razie ewentualnego korka pod żadnym pozorem nie można się tam zatrzymywać.

Ostatnia sprawa to zakaz ruchu transportów ponadgabarytowych, o którym wspominałem już jakiś czas temu. Zakaz ten ma obejmować transporty o szerokości więcej niż 3 metry i utrzyma się aż do czerwca 2020 roku.

Harmonogram prac? Autostrada będzie rozbudowywana w 8-kilometrowych fragmentach. Drogowcy zaczną na odcinku Poznań Zachód – Poznań Luboń, a następnie przeniosą się na odcinek Poznań Luboń – Poznań Krzesiny. Co też ciekawe, na odcinku Poznań Zachód – Poznań Komorniki trzeci pas będzie dobudowywany od zewnętrznej, natomiast na kolejnym fragmencie dobuduje się go od wewnętrznej.

Pierwsze przygotowania wystartują już jutro, o godzinie 20. 18 marca rozpocznie się rzeczywista rozbudowa, a przed końcem roku autostrada ma już mieć nowy, trzypasmowy układ. Ostatnim elementem układanki będzie ustawienie nowych tablic informacyjnych oraz ekranów energochłonnych. Ma to być gotowe do połowy 2020 roku.