Turecki kierowca złamał w Polsce zasadę 90/180, przekraczając maksymalny czas pobytu w Schengen

turecki_kierowca_zasada_90_na_180

Jest w strefie Schengen coś takiego, jak zasada 90/180. Oznacza ona, że w ciągu 180 dni osoba spoza strefy Schengen może przebywać na przykład w Polsce przez łącznie maksymalnie 90 dni, a następnie musi Schengen niezwłocznie opuścić. Bierze się tutaj pod uwagę bezwzględnie ostatnie 180 dni, poszczególne okresy pobytu wylicza się w oparciu o daty przekraczania granic, nadejście nowego roku w żaden sposób licznika nie zeruje, a do tego całość ma zastosowanie także do kierowców ciężarówek. A dlaczego o tym wspominam? Jest to wstęp do poniższego komunikatu WITD Szczecin, opowiadającego o kierowcy z Turcji, który zasadę 90/180 najwyraźniej złamał:

W dniu 23.02.2016r. inspektorzy WITD w Szczecinie, pełniąc służbę na drodze krajowej nr 3, zatrzymali do kontroli przewoźnika z Turcji. Kierujący pojazdem, także obywatel Turcji, został ukarany mandatem karnym gotówkowym w kwocie 300 zł za przekroczenie maksymalnego czasu jazdy bez przerwy.

Ale nie to naruszenie było głównym problemem kierowcy z Turcji. W tym dniu inspektorzy prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy  po szczegółowej weryfikacji dokumentów kierowcy stwierdzili, że  przebywał on zbyt długo na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalny czas pobytu obywatela państwa trzeciego posiadającego wizę Schengen, nie może przekroczyć w ostatnim półroczu 90 dni. Każdy cudzoziemiec planujący swoją podróż do strefy Schengen powinien sprawdzić, czy niezależnie od ważności posiadanej wizy, ma prawo wjechać do tej strefy, i  jak długi okres w tej strefie przebywać. Takie obliczenia należy wykonywać podczas każdego planowanego wjazdu i pobytu w strefie Schengen. Za datę wjazdu uważa się pierwszy dzień pobytu na terytorium państw członkowskich, a dzień wyjazdu liczy się jako ostatni dzień pobytu na terytorium państw członkowskich.

W związku z powyższym kierowca turecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy SG, celem przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających.

Swoją drogą ciekawe czy imigranci z Calais przestrzegają zasady 90/180… 😉