Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa kończą 60 lat – dlaczego kierowcy ciężarówek nie chcą ich stosować?

Gdy spojrzycie dzisiaj na pas bezpieczeństwa w swoim samochodzie, możecie życzyć mu wszystkiego najlepszego. Jak przypomniało bowiem Volvo Trucks, właśnie mija 60 lat od opracowania trzypunktowej, do dzisiaj stosowanej wersji tego wynalazku.

Trzypunktowe pasy opracował w 1959 roku Nils Bohlin (powyżej), inżynier pracujący w firmie Volvo. Szwedzki producent natychmiast opatentował to rozwiązanie, lecz postanowił pozostawić patent otwartym. Dzięki temu inni producenci otrzymali możliwość montowania wynalazku do swoich samochodów.

Skąd taka decyzja? Volvo Trucks tłumaczy, że decyzję tę podjęto kierując się szerokim interesem społecznym. Gdyby bowiem patent nie został otwarty, użytkownicy samochodów innych marek zostaliby skazani na jazdę z pasami dwupunktowymi, nieobejmującymi górnej części ciała.

Inna sprawa, że wielu użytkowników nadal pasów nie używa. Sprawa ta ma dotyczyć zwłaszcza kierowców oraz pasażerów samochodów osobowych. Kwestię tę poruszono w Raporcie Bezpieczeństwa Volvo Trucks z 2017 roku, opracowując przy tym pewne statystyki.

Według wyliczeń, aż połowa kierowców samochodów ciężarowych, którzy zginęli w wypadkach drogowych, przeżyłaby, gdyby miała zapięte pasy. Volvo Trucks podaje też jeden z powodów, dla których pasy nie są zapinane. Wiele osób ma po prostu wychodzić z założenia, że skoro samochód ciężarowy jest tak dużym pojazdem, nie ma potrzeby przepinania się w nim do fotela.